еМагазин

Tag : ЕЛЕМ

Македонија ТОП СТОРИИ

Екс директорот на ЕЛЕМ, Бошковски осуден на три години затвор за случајот „Тарифа“

Редакција
Поранешниот генерален директор на ЕЛЕМ, Дејан Бошковски е осуден на три години затвор за злоупотреба на службена положба и овластувања во случајот “Тарифа“, кој го...
Локално

Кривична пријава за дебарчанец кој си изградил викендица на парцела на ЕЛЕМ

Никола Осило
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Дебар поднесе кривична пријава против И.Г.(56) од Дебар поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „узурпација на недвижности“...
Бизнис

Васко Ковачевски и официјално нов генерален директор на АД ЕСМ

Редакција
Надзорниот одбор на АД Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) го назначи Васко Ковачевски за претседател на Управниот одбор и генерален директор на АД ЕСМ, информираат...
Македонија

Антикорупциска нема да постапува за вработувањето на шурнајката на министерот Бектеши

Редакција
Од Државната комисија за спречување на корупцијата денеска информираа дека немаат надлежност да постапуваат по вработувањето на шурнајката на министерот за економија Крешник Бектеши, во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Антикорупциска отвори два предмети против Мицкоски

Редакција
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната седница отвори два предмети против актуелниот лидер на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Едниот, по допрен...
Македонија

Синот на Мира „дизел“ најави отказ од работното место во ЕЛЕМ

Редакција
Синот на пратеничката на СДСМ, Мира Стојчевска позната во јавноста и како Мира „дизел“, Виктор Стојчевски по отварањето на случај од страна на Антикорупциската комисија...
Бизнис

ЕЛЕМ лани остварил добивка од 29.8 милиони евра

Редакција
АД ЕЛЕМ ја заврши минатата година со добивка од 29.827.097 евра, што, според соопштението од компанијата, се должи, пред се, на нивното ефикасно работење и...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Ел те инженеринг“ го доби тендерот на ЕЛЕМ за ремонтни активности вреден 194.000 евра

Никола Осило
АД Електрани на Македонија – Скопје (ЕЛЕМ) по распишаниот тендер за ремонтни активности во ТЕ за 2018 година – услуга за специјализирана работна рака склучи...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Шкорпион груп“ го доби тендерот на ЕЛЕМ за технолошко чистење во РЕК Битола вреден 147.000 евра

Никола Осило
АД Електрани на Македонија – Скопје (ЕЛЕМ) по распишаниот тендер за набавка на услуга за технолошко чистење во ГПО за ПЕ Термоелектрани, РЕК Битола склучи...
Македонија

ЕЛЕМ за синот на Мира Дизел: Кандидатот ги исполнува условите

Редакција
По повод одредени медиумски написи, АД ЕЛЕМ информира дека нема добиено известување од Антикорупциската комисија дека е донесен заклучок во врска со случајот на вработување...