еМагазин

Tag : епицентар

Балкан

Жителите на Албанија немаат мир, повторно земјотрес со јачина од 4,2 степени

Редакција
Сеизмолошкиот институт на Црна Гора регистрирал земјотрес со јачина од 4,2 степени по Рихтер, а епицентарот се наоѓал на 18 километри јужно од Медова. Земјотресот...
Локално

Серија земјотреси почувствувани во Битола, епицентарот во Грција

Редакција
Серија земјотреси чии епицентри припаѓаат на пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин во соседна Грција се регистрирани вчера и во текот на денешниот ден, соопшти...
Македонија

Тлото не се смирува: Серија земјотреси со епицентар во Корча, почувствувани во Охрид, Струга и Ресен

Редакција
Утрово е регистрирана серија земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 180 километри југозападно од Скопје во соседна Албанија и потекнуваат од епицентралното подрачје Корча. Најсилниот...