еМагазин

Tag : епидемија

Балкан ТОП СТОРИИ

Црна Гора ги исполни епидемиолошките услови за прогласување крај на епидемијата со корона вирусот

Редакција
Во Црна Гора се исполнети условите за одјава на епидемијата на корона вирусот, изјави помошник директорот на Институтот за јавно здравје, Сенад Бегиќ. Црна Гора...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Избори по секоја цена или враќање на рестрикциите поради корона вирусот?

Редакција
Ќе има ли враќање на рестрикциите и повторно воведување полициски час е прашање кое заслужува внимание откако од ден на ден се зголемува бројот на...
Балкан ТОП СТОРИИ

Словенија е прва европска држава која прогласи крај на епидемијата со корона вирусот

Редакција
Владата на Словенија прогласи крај на епидемијата со корона вирусот, со што оваа држава стана прва во Европа која барем засега се избори со овој...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Скопје доби 5 мурали инспирирани од епидемијата со коронавирусот

Редакција
Град Скопје е збогатен со 5 мурали инспирирани од актуелната епидемија. На 5 локации во Скопје група уметници преку Центарот за современи уметности, спроведе уметнички...
Македонија ТОП СТОРИИ

Вкупно 1.511: Најмал број на заболени од корона вирусот од почетокот на епидемијата, регистрирани само петмина

Редакција
Министерство за здравство информира дека во изминатите 24 часа направени се 249 тестирања, а потврдени се пет нови случаи на Ковид-19 и тоа во Скопје-2,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Филипче: Епидемијата со корона вирусот во државата полека се стишува

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција информираше дека епидемијата со корона вирусот во државата полека се стишува, а тоа се гледа преку...
Свет

Уште ова му требаше на светот: Трет случај на ебола во ДР Конго

Редакција
Во Демократска Република Конго денеска е регистриран нов, трет случај на ебола. Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека кај седумгодишно девојче се појавиле симптоми на...
Свет ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Со неверојатно светлосно шоу отворен Вухан, од каде се почна

Редакција
Со светлосно шоу во чест на сите кои беа во првите „борбени редови“ во битката со корнавирусот, по 76 дена, 11-милионскиот град Вухан, од каде...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Пред пет години: Бил Гејтс предупреди дека светот не е подготвен за корона вирусот

Редакција
Основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс во својот говор за ТЕД во 2015 година предупреди дека светот не е подготвен за епидемија од смртоносни вируси. Тој...
Свет ТОП СТОРИИ

Владата на САД очекува епидемијата од коронавирусот да трае 18 месеци

Редакција
Владата на САД се подготвува за пандемијата од коронавирусот, која би можела да трае до 18 месеци и подолго и да има неколку бранови на...