еМагазин

Tag : епидемија

Локално

ДСЗИ: Епидемија на жолтица има само во населбата „Даме Груев“

Редакција
Епидемија на жолтица на територијата на град Скопје е прогласена само во населба „Даме Груев“ во Општината Ѓорче Петров, информираат за МИА од Државниот санитарен...
ЖИВОТ

Прогласена епидемија на заразна жолтица во Даме Груев и во општината Ѓорче Петров

Редакција
Министерството за здравство информира дека Одделението за епидемиологија при ЈЗУ Центар за јавно здравје-Скопје континуирано ја следи епидемиолошката состојба на подрачјето на градот Скопје. Главно,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Прогласен крај на епидемијата на мали сипаници на територијата на цела држава

Редакција
Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни болести констатирала дека се исполнети епидемиолошките услови за прогласување крај на епидемијата на мали сипаници на територијата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Прогласена епидемија на овчи сипаници во Крива Паланка и Ранковце

Никола Осило
Според податоците за пријавени случаи на лица заболени од овчи сипаници од Подрачната единица на Центарот за јавно здравје Крива Паланка, прогласена е епидемија на...
ЖИВОТ

Сè уште е во тек епидемија на мали сипаници, досега вакцинирани 41.623 лица на возраст до 14 години со МРП вакцина

Редакција
Министерството за здравство информира дека сè уште е во тек епидемија на морбили (мали сипаници) на територија на цела држава. „Вкупниот број на вакцинирани лица...
Локално

Епидемија на заразна жолтица во Кочани

Редакција
Центарот за јавно здравје од Кочани прогласи епидемија од заразна жолтица, откако бројот на регистрирани заболени во изминатите десеттина дена надмина 20 лица. Најголемиот број...
ЖИВОТ

Опфатот на вакцинација со МРП во целата држава изнесува 98%

Редакција
Министерството за здравство информира дека стапката на вакцинација со МРП вакцина во целата држава изнесува 98 проценти. Во градот Скопје изнесува 99%, а во останатиот...
ЖИВОТ

Прогласена епидемија на заразна жолтица во училиште во Ново Село

Никола Осило
Во основното училиште „Климент Охридски“ во Ново Село е прогласена епидемија на заразна жолтица, иформира д-р Силвана Петкоска, специјалист епидемиолог од Центарот за јавно здравје...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Има веројатност за ширење на епидемијата: За една недела регистрирани 121 заболен од морбили

Редакција
Од 13 април до денеска во државава се регистирани 121 заболен од мали сипаници (лабораториски потврдени или поврзани со епидемиолошка врска), што е за пет...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Прогласена епидемија на мали сипаници на територијата на цела држава

Редакција
Комисијата за заразни болести донесе заклучок да биде прогласена епидемија на мали сипаници на територија на целата држава, изјави денеска доктор Владимир Микиќ од Институтот...