еМагазин

Tag : ЕПП

Свет

Европската народна партија се дистанцира од Виктор Орбан, неговата Фидес под суспензија

Никола Осило
Европската народна партија (ЕПП) со 190 гласа „за“  вчера изгласа суспензија на Фидес, партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан. „Практично суспензијата значи дека партијата не...
Македонија

Европската народна партија чека официјална реакција од Унгарија за Груевски

Редакција
Членовите на Европската народна партија за сега не го коментираат бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија. – Сакаме да видиме официјална реакција од...
Македонија

Европската Народна Партија не разговарала за исклучување на ВМРО-ДПМНЕ

Редакција
На предсамитот на Европската Народна Партија (ЕПП), шефовите на држави и влади и шефовите на партии членки на најголемата европска партија разговарале за исклучувањето на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Европската народна партија и се заканилa на ВМРО-ДПМНЕ со исклучување

Редакција
ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од своето европско семејство доколку продоложи да се однесува неконструктивно кон Преспанскиот Договор, брифираат членови на Европската народна партија...
Македонија

Европските десничари разочарани од неконструктивноста на ВМРО-ДПМНЕ

Редакција
По долгиот молк по референдумот за Договорот за името, се огласи Европската Народна Партија, каде членува ВМРО-ДПМНЕ. Шефот на партијата, Жозеф Дол, твитна синоќа дека...