еМагазин

Tag : ЕУ

Македонија

Хан: Јас сум убеден дека исходот од референдумот ќе биде позитивен

Редакција
Еврокомесарот Јоханес Хан пред граѓаните на Штип на денешнава дебата која е дел од караванот на ЕУ порача дека е оптимист оти референдумот на 30-ти...
Македонија

Влезот во НАТО и ЕУ остануваат највисоки стратешки цели, му порачал Иванов на Матис

Редакција
Пристапувањето во НАТО и ЕУ остануваат стратешки цели и највисоки приоритети на Република Македонија, што ќе придонесе за напредок и просперитет на целиот регион, истакнал...
Македонија

Жбогар: Почеток на преговорите со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

Редакција
Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ...
Македонија

Хан за МИА: Без решение за името, вратата за ЕУ ќе се затвори за децении

Редакција
Непосредно пред неговата посетна на Македонија во понеделник, еврокомесарот за проширување во интервју за МИА вели дека доколку се пропушти можноста за прифаќање на Договорот...
Македонија

Иванов и порачал на Могерини дека неговиот став е непроменет

Редакција
Претседателот Ѓорге Иванов на денешната средба со високата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини го повторил својот став дека ги поддржува...
Балкан

(Фото) На местото на знамето на ЕУ, знаме со сонцето од Вергина пред општинската зграда на Солун

Редакција
На местото на знамето на ЕУ, утринава пред општинската зграда на Солун, се вее знамето со сонцето од Вергина, пренесува порталот thessnews.gr. Не е познато кој...
БЕНЧМАРК

Помошта од ЕУ годишно е 90 милиони евра или 260.000 дневно

Редакција
Вкупната помош од Европската Унија за Македонија изнесува 90 милиони евра годишно односно 260.000 евра дневно, со почнување на претпристапните преговори овие средства само ќе растат,...
Бизнис

Целосна поддршка од стопанството за референдумот, членството во НАТО и ЕУ

Редакција
Стопанската комора на Македонија и дава целосна и недвосмислена поддршка на Владата за референдумот, а по завршувањето на процесите околу членството во ЕУ и НАТО,...
Македонија

Индекс на безбедност: Граѓаните се уште се плашат од Голема Албанија и од евроатлантска изолација на Македонија

Редакција
Општиот индекс на безбедност на Република Македонија е 3,07, оценка што покажува дека безбедноста се уште е ранлива како резултат на проблемите со кои се...
Локално ТОП СТОРИИ

(Фото) Со помош на ЕУ, отворен модерен спелеолошки тренинг центар во Гостивар

Редакција
Гостивар доби модерен спелеолошки тренинг центар, во кој млади спелеолози ќе можат да ги истражуваат, мониторираат и зачувуваат пештерските убавини во овој крај. Тренинг центарот...