еМагазин

Tag : евра

Локално

Лихвари изнудувале брачен пар: За заем од 500 евра им зеле камата од 340 евра

Никола Осило
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Радовиш поднесе кривична пријава против Д.К.(62) и Т.Ј.(77), двајцата од Радовиш, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Линк медиа плус“ го доби тендерот за новогодишно украсување на Скопје „тежок“ 260.000 евра

Никола Осило
Град Скопје по распишаниот тендер за изработка и реализација на проект за украсување и декорирање на градот по повод Новата 2019 година склучи договор со
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Гранит“ потпиша договори со ЈП за државни патишта вредни 10 милиони евра

Никола Осило
ГД „Гранит“ АД потпиша нови договори со Јавното претпријатие за државни патишта за прокетирање и рехабилитација на три патни правци во вкупна вредност од 641
Бизнис ТОП СТОРИИ

Јавниот долг достигна 5,1 милијарди евра: Владата ќе продолжи да се задолжува

Никола Осило
Државниот долг на Република Македонија на 30.9.2018 година изнесува 4,3 милијарди евра, односно 40,3% од БДП, додека јавниот долг на 30.9.2018 година изнесува 5,1 милијарди евра,
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Додека луѓе умираат: Владата одвои „смешни“ 1,5 милиони евра за борба против загадувањето

Никола Осило
Владата на Република Македонија на вчерашната 103-та седница донесе одлука со која обезбедува првични 98 милиони денари или околу 1,5 милиони евра во борбата против
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Владата „ќе се бори“ против загадувањето на воздухот со 1,5 милиони евра

Никола Осило
Владата на Република Македонија на денешната 103-та седница донесе одлука со која обезбедува првични 98 милиони денари или околу 1,5 милиони евра во борбата против
Македонија ТОП СТОРИИ

Во „Империја“ “испрани“ најмалку 10,9 милиони, македонскиот буџет оштетен за 6,2 милиони евра

Редакција
Од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) информираат дека во овој момент, од доказите со кои располага ова Јавно обвинителство, произлегува дека со случајот „Империја“ е сторена
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

ПИОМ исплатил 2,5 милиони евра пензии на починати лица: Со тужби бара да се вратат парите

Никола Осило
Фондот за пензиско и инвалидско осигурување не може да наплати 156,2 милиони денари или околу 2,5 милиони евра спорни побарувања кои се однесуваат на исплатени
Бизнис

УЈП на привремени вработувања ќе потроши 128.000 евра

Никола Осило
Министерство за финансии – Управа за јавни приходи распиша оглас за услуги за привремени вработувања. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 7.900.000 денари (околу
Македонија ТОП СТОРИИ

Сите детали: Уапсениот инспектор од УЈП, фатен со 5.000 евра во коверт

Редакција
Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал со кривична пријава до надлежното ОЈО Скопје го предаде Љ.С. (62) од Скопје,