еМагазин

Tag : Европскиот парламент

Македонија

Претседателот на Европскиот парламент, Сасоли од Скопје: Северна Македонија треба и мора да ги почне преговорите со ЕУ

Редакција
Северна Македонија треба и мора да ги започне преговорите за членство во Европската унија. Одлуката тоа да не се случи, може да биде променета за...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Европскиот парламент гласаше за екстрадиција на Груевски од Унгарија

Редакција
Европратениците ги усвоија двата амандмани кои бараат од Унгарија да го екстрадира експремиерот Никола Груевски во Македонија. Групите на Социјалдемократите и на Зелените пред неколку...
Балкан

Европскиот парламент одбри визна либерализација за Косово

Редакција
Европскиот парламент денеска со 420 гласа „за“, 186 „против“ и 20 „воздржани“ се изјасни за укинување на визите за патување на државјаните на Косово во...