еМагазин

Tag : ФЕИТ

БАШ НИ Е ЌЕФ

Нови шест стипендисти на ЕСМ, ЕВН и МЕПСО

Редакција
Шест студенти од Факултетот за електротехника и информациски технологии, од денеска, се нови стипендисти на најголемите електро-енергетски компании во земјава – АД ЕСМ, ЕВН Македонија...
Техно

ФЕИТ стана официјален центар за сертификација на Microsoft програми

Редакција
Microsoft академија и тестинг центар, денеска, беа промовирани пред студентите на Факултетот за електротехника и информациски технологии – ФЕИТ во рамки на ЕУ Дигиталната недела....
Техно ТОП СТОРИИ

(Фото) Познати наградените на „Робомак“: Роботизирани раце, сфери и што уште не од младите научници

Никола Осило
Со финален натпревар во шест различни категории заврши десеттиот „Робомак 2019“, во рамки на Неделата на роботиката, што ја организираа студентите на Факултетот за електротехника...
БАШ НИ Е ЌЕФ

ФЕИТ ги очекува новите бруцоши

Никола Осило
Факултетот за електротехника и информациски технологии е подготвен во учебната 2018/2019 година да прими вкупно 660 студенти на седум различни студиски програми, од кои 440...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Две сончеви електрани инсталирани на ФЕИТ

Никола Осило
Две фотоволтаични централи со вкупна моќност од 22 киловата денеска беа пуштени во употреба на Факултетот за електротехника и информациски технологии во Скопје (ФЕИТ). Едната...