еМагазин

Tag : франција

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Солидарноста на една француска пекарка му овозможи на 69-годишен Битолчанец да си дојде дома

Редакција
Еден 69-годишен Македонец, со потекло од Битола, кој се враќал од престојот кај неговата ќерка во Лимож, на крајот од март и почетокот на април,...
Локално

Косовар се претставувал како Французин

Никола Осило
На 25.03.2019 во 05.30 часот на Граничен премин „Аеродром-Скопје“, при контрола и проверка било констатирано дека француската лична карта на И.П.(25) од Косово била фалсификувана, информира...
БЕНЧМАРК

Франција и Холандија сѐ уште резервирани за старт на преговорите со ЕУ во јуни

Редакција
И покрај големата поддршка на бројни земји членки на ЕУ за почеток на преговори со нашата земја, во Франција, Холандија и други западноевропски земји сѐ...
Свет

(Видео) Згрозувачки сцени од Франција: Како полицијата се справува со лице во инвалидска количка

Никола Осило
На интернет постојано се појавуваат нови снимки од бруталниот однос на полицијата кон протестаните познати како „жолти елеци“. Во најновата снимка која се шири на...
Свет ТОП СТОРИИ

Запознајте го Гислан Кутар, францускиот автомеханичар кој стои зад идејата демонстратите во Франција да носат „жолти елеци“

Редакција
Гислан Кутар, автомеханичар од Нарбон, стои зад идејата демонстратите во Франција да носат „жолти елеци“. Тој е изненаден од одзивот, но и од насилната реакција...
Свет

(Видео) Франција во вистинско светло: Десетина полицајци брутално тепаат еден демонстрант

Никола Осило
Франција која важи за една од најдемократските земји во светот се чини дека се покажува во вистинско светло за време на протсетите на Жолтите елеци....
Свет ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Француските специјалци користат гранати против „Жолтите елеци“

Никола Осило
Специјалната полиција во Франција во сузбивањето на протестите на „Жолтите елеци“ користи направа која се вика GLI-F4, која содржи 25-30 грама ТНТ заради што, како...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Француската полиција брутално уапси 150 средношколци

Никола Осило
Светот е вџашен од нескојдневните сцени од Франција меѓу кои е видеото на кое може да се види како полицијата во Франција апси околу 150...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Тиквеш“ купи винарница во Франција

Редакција
На годинешниот настан посветен на младото вино, претседателот на Управниот одбор на „Тиквеш“, Светозар Јаневски, соопшти дека „Тиквеш“ ја финализираше процедурата за аквизиција на француската...
Македонија

(Фото) Колинда и Радев во прв ред со Трамп и Меркел, Иванов во вториот ред на одбележување на стогодишнината од крајот на Првата светска војна

Редакција
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на покана на францускиот претседател  Емануел Макрон, денеска во Париз присуствуваше на церемонијата по повод одбележувањето на стогодишнината од...