еМагазин

Tag : Франциск

Македонија

Со што го импресионирал Иванов папата Францсик

Редакција
Во Македонија има верска почит…се зборовите на македонскиот претседател Ѓорге Иванов од кои Папата Франциск бил импресиониран на нивната средба во Скопје, јави Католичката новинска...
Балкан

Што напишаа грчките медиуми за посетата на папата Франциск на Скопје

Редакција
Грчките медиуми во текстовите посветени на вчерашаната посета на папата Франциск на Северна Македонија акцентот го ставија на пораките што тој ги испрати за време...
Македонија

Иванов на средбата со папата Франциск ги повика граѓаните на помирување и простување и сплотување за духовна обнова на Македонија

Редакција
Претседателот Ѓорге Иванов, во обраќањето во рамки на посетата на поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, денеска од Вила Водно ги повика граѓаните на помирување...
Свет ТОП СТОРИИ

Кој е Папата Франциск

Редакција
Папата Франциск, роден како Хорхе Марио Бергољо, Аргентинец со италијанско потекло, е поглавар на Римокатоличката црква од 13 март 2013 година. Во редот на исусовците се приклучил во 1969 година. Тој е 266....
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Кој го пречека Папата Франциск на аеродромот во Скопје

Редакција
Папата Франциск пристигна во Македонија. Погледнете како беше пречекан на аеродромот во Скопје од страна на премиерот Зоран Заев и претседателот Ѓорге Иванов. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер за историската посета: „Се моли Папата да појде за Охрид, бар ќе го направат автопатот конечно“

Никола Осило
Лавина реакции на социјалните мрежи има по мерките кои се преземааат за пречекот на Папата Франциск кој доаѓа во посета на земјава на 7 мај....
ЖИВОТ

Од утре до 3. мај уште три локации во Скопје за подигнување бесплатни билети за литургијата со папата

Редакција
Освен во католичките парохии во државата, сите заинтересирани граѓани за присуство на централниот настан на 7. мај, света литургија на плоштадот „Македонија“ во Скопје, бесплатни...
Локално

Посебни правила за движење на автомобили и пешаци во Скопје за време на посетата на папата

Редакција
За време на апостолската посета на папата Франциск, на територијата на град Скопје и правецот од Меѓународниот аеродром Скопје до центарот на градот, на 7...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Детали за посетата на Папата Франциск: Можеби ќе го видиме во неговиот „папамобил“ од кој ги поздравува граѓаните

Редакција
Папата Франциск, во посета на државата на 7 мај, ќе пристигне со делегација од 30 свештени лица и 65 новинари кои постојано го следат при...
Македонија ТОП СТОРИИ

Директорот на БЈБ, Сашо Тасевски се сретна со папата Франциск во Ватикан

Никола Осило
На покана на Жандармскиот корпус на Ватикан, делегација на Министерството за внатрешни работи, предводена од директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски од 16...