еМагазин

Tag : гласање

Македонија ТОП СТОРИИ

Убава вест: Последен ден од кампањата за нов претседател на државата, од полноќ изборен молк

Редакција
Денеска е последен ден од изборната кампања за избор на нов претседател на државата. Изборниот молк ќе почне на полноќ. За време на 24-часовниот молк...
Македонија

Приведен гласач во кумановско Тромеѓе, го сликал гласачкото ливче

Редакција
Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа, кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија (ОИК) Куманово. За случајот,...
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: Излезeноста до 18:30 часот 39,71 отсто

Редакција
Одѕивот во првиот круг на Претседателските избори до 18:30 часот изнесува 39,71 отсто од обработени 91,54 проценти од избирачките места или на гласање излегле околу...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Жителите на Рамни Габер го заклучиле објектот каде што требало да се гласа

Редакција
Жителите на скопско Рамни Габер нашле оригинален начин како да изразат револт од актуелниот градоначалник. Имено, тие го заклучиле и го сокриле клучот од објектот...
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: До 15 часот гласале 396.252 граѓани или 28,89 отсто

Редакција
До 15 часот вкупно гласале 396.252 граѓани што е 28,89 отсто од вкупно евидентираните во Избирачкиот список. Како што соопшти претседателот на Државната изборна комисија...
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: До 13 часот гласале 284.942 гласачи, излезноста е 20,45 проценти

Редакција
Одѕивот на гласањето на првиот круг од Претседателските избори до 13 часот изнесува 20,45 проценти. Портпаролот на Државната изборна комисија, Љупка Гугучевска на прес-конференција соопшти...
Македонија

МОСТ: Одѕивот до 10 часот 6,6 отсто, неправилности на две гласачки места

Редакција
Одѕивот на гласачите до 10 часот, според информациите на набљудувачите на МОСТ, изнесува 6,6 проценти, а неправилности се забележани во Студеничани и селото Здуње, Гостиварско....
Македонија ТОП СТОРИИ

Сите детали за гласањето, броењето на гласовите, резултатите и како да поднесете жалба

Редакција
На 3.480 избирачки места во Републикава и на 32 во странство на шестите претседателски и предвремените локални избори за градоначалник на Охрид, Дебар и Ново...
Македонија

МОСТ: Сите гласачки места се отворени навремено и нема проблеми

Редакција
Граѓанската асоцијација МОСТ денешното гласање за избор на нов претседател на државата го следи со над 1.500 набљудувачи. Претседателот на МОСТ, Дарко Алексов, посочи дека...
Македонија ТОП СТОРИИ

Избори: Се гласа за прв претседател на Северна Македонија, петти на државата

Редакција
Република Северна Македонија денеска го избира првиот претседател, а државата петтиот по ред. Утринава во 7 часот се отворени гласачките места. На претседателските избори, чиј...