еМагазин

Tag : гласање

Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Политичарите денеска гласаа со семејствата

Редакција
Голем дел од политичарите кои денеска гласаа, тоа го направија со нивните семејства. Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска Јанковска на гласањето се појави со сопругот...
Македонија

Гласањето за референдумот заврши, затворени избирачките места

Редакција
Во 19 часот се затворени избирачките места на кои граѓаните можеа да се изјаснат на прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со...
Македонија

Акредитирани новинари незаконски снимале на гласачко место во Струмица

Редакција
МВР информира за седум попречувања на гласањето на неколку избирачки места. Во текот на денот од полицијата соопштија за уште 13 инциденти за време на...
Македонија

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека СДСМ го прекршува молкот и ги насочува избирачите како да постапат

Редакција
Во моментов се одвива изборен криминал на организиран начин. За тој криминал има и докази. Еве ги доказите. Ова е една аудио снимка која што...
Македонија

Во МВР било пријавено фотографирање на гласачи на неколку избирачки места

Редакција
МВР информира дека на избирачко место бр.2539/1 во ОУ „Његош“ во Колонија, пријавено е дека М.С. (55) го фотографирал своето гласачко ливче. Известен е јавен...
Македонија ТОП СТОРИИ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски и потпреседателот Николоски нема да гласат на референдумот

Редакција
Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски денеска одговарајќи на новинарско прашање дали ќе излезе да гласа на референдумот лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговори дека тоа...
Македонија

МВР регистрира четири инциденти на гласањето, апелира на воздржаност од нарушување на јавниот ред и мир

Редакција
Од отворањето на гласачките места досега се регистрирани вкупно четири инциденти, соопшти портпаролот на МВР Тони Ангеловски. Како што рече на прес-конференција, на гласачкото место...
Македонија

Комисија при Обвинителство: До 10 часот не е пријавен кривично правен или посериозен инцидент

Редакција
Комисијата за следење евентуални противправности сторени при организирањето и спроведувањето на референдумот информира дека до 10.00 часот утринава не е пријавен кривично правен настан или...
Македонија

И „Фејсбук“ потсетува дека денеска е референдум

Редакција
Социјалната мрежа Фејсбук на ѕидот на корисниците, потсетува дека денеска е референдум, и дава опција да споделете дека сте гласале, или да се информирате за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Референдум за името: Кој се може да гласа?

Редакција
Денеска во Македонија се одржува референдум на којшто граѓаните треба да се изјаснат на прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање...