еМагазин

Tag : гласачи

Македонија ТОП СТОРИИ

Пребројани 770.000 гласачки ливчиња: Пендаровски има недостижна предност пред Силјановска Давковка

Никола Осило
По пребројани 770.601 гласачки ливчиња или над 90 отсто од гласовите, Стево Пендаровски води пред Гордана Силјановска Давкова со освоени 401.637  гласови или 52,12 отсто...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пребројани 527.000 гласачки ливчиња: Пендаровски води пред Силјановска Давковка со разлика од 60.000 гласови

Никола Осило
По пребројани 527.476 гласачки ливчиња, Стево Пендаровски води пред Гордана Силјановска Давкова со освоени 283.835 гласови или 53,81 отсто од гласовите. Силјановска Давкова има освоено...
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: Излезноста до 17 часот 38,23 проценти, цензусот е извесен

Никола Осило
Излезноста на вториот круг од претседателските избори до 17:00 часот изнесува 38,23 проценти. Гласањето се одвива тековно и нема пријавено нерегуларности на гласачките места, информира...
Македонија ТОП СТОРИИ

Претседателски избори: За исполнет цензус треба да излезат 723.253 гласачи

Никола Осило
Денеска се одржува вториот круг од претседателските избори. Право на глас имаат 1.808.131 избирач, кои можат да изберат меѓу двајцата кандидати Гордана Силјановска-Давкова и Стево...
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: Излезноста на гласачите до 10 часот е 6,05 отсто

Редакција
До 10 часот на првиот круг од Претседателските избори излегле да гласаат 81.869 лица, односно 6,05 проценти, соопшти портпаролот на Државната изборна комисија Љупка Гугучевска....
Македонија ТОП СТОРИИ

Каде да пријавите ако Ви е повредено правото на глас

Редакција
Во канцеларијата на Народниoт правобранител в недела, на денот на одржувањето на првиот круг од Претседателските избори 2019, и предвремените избори за градоначалник за општините...
Македонија

Јанкулоска за изборните измами во „Титаник“: Ние си имаме многу методи, многу подобро сме организирани од комуњарите

Редакција
Судењето за изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство продолжува на 14 ноември, откако на денешното рочиште беа преслушани...
Македонија

Јанкуловска во „бомбите“ од „Титаник“: Дадовме по 2.000 евра за шиптарите и за Србите

Редакција
Со слушање на преостанатите „бомби“ на Специјалното јавно обвинителство, на 7 ноември продолжува рочиштето за предметот „Титаник“ на СЈО. Денеска во педесетината снимки што беа...
Македонија

Судење за „Титаник“: Јанакиески бара гласачи за Општина Центар во администрација, фирми, такси-компании

Редакција
Со преслушување на „бомби“ денеска во Кривичниот суд во Скопје продлолжи судењето за предметот на СЈО „Титаник“, а на денешното рочиште судијата Осман Шабани утврди...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Алергични на избори: Додека политичарите си играат, македонската економија колабира

Никола Осило
Како да се глуви и слепи се однесуваат најголемите политички партии во земјава бидејќи кога е во прашање борбата за власт не избираат средства макар...