еМагазин

Tag : говор

Политика

Покренати пет постапки за говор на омраза за трагичната автобуска несреќа

Редакција
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во интервју за телевизијата 1ТВ рече дека очекува денеска да има првични сознанија околу истрагата за автобуската несреќа на автопатот
Политика

Формирана Мрежа за борба против говор на омраза во медиумите

Редакција
На денешната прес-конференција во ЕУ Инфо центарот, во Скопје, беше соопштено дека е формирана Мрежа за борба против говор на омраза во медиумите, чиј иницијатор
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Која била Мирка Гинова која Ципрас ја спомна во својот говор во Парламентот

Редакција
Мирка Гинова која грчкиот премиер Алексис Ципрас ја спомна во говорот во грчкиот парламент како Иртини Гини, но и со нејзиното вистинско име и презиме,
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Зошто Егејците плачеа на говорот на Ципрас: Трагедијата си ја носат со генерации

Силвана Жежова
Грчкиот премиер Алексис Ципрас одржа историски говор во грчкиот парламент. За прв пат ги спомна неправдите кои Комунистите им ги имаа нанесено на Егејците (во
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер „збесна“ по говорот на Иванов: „Ееее СДСМ, дојде ред Хорхе да брише под со вас“

Никола Осило
Безброј реакции на социјалната мрежа Твитер предизвика вчерашниот говор на претседателот Ѓорѓе Иванов во Собранието во кој и кажа на власта дека спроведува амнестија за
Политика ТОП СТОРИИ

Иванов „распали“ по власта: Јас помилував за помирување, вие амнестирате за да уценувате

Никола Осило
Одлуките за помилување ги донесов за да спречам хаос во државата, а одлуката за амнестија се донесе за да се озаконат уцените со кои се
Политика

СДСМ: „Нож“, „пишти – вришти“,„убивање“, тоа е речникот на Мицкоски

Редакција
„Нож“, „пишти – вришти“,„убивање“ и слични зборови, тоа е речникот на Христијан Мицкоски со кој се обраќа пред подмалдокот на сопствената партија, се вели во
Локално

СВР Тетово одржале средби со навивачките групи: Договорени мерки за релаксирање на односите

Редакција
Во Секторот за внатрешни работи Тетово, денеска се одржаа две одвоени средби со претставници на тетовските навивачки групи „Војводи“ и „Балисти“. „На средбите се зборуваше
Политика ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Навивачите на „Шкендија“ демолираа низ Тетово, ширеа говор на омраза и повикуваа на насилство

Редакција
Од Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска информираа дека нема повредени во инцидентот кој вчера во Тетово го предизвикаа навивачите на фудбалскиот клуб „Шекендија„, „Балисти“.
Политика

Кривична за Миленко Неделковски за ширење говор на омра за пожарите во Грција

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје до Кривичниот суд поднесе обвинителен предлог против новинарот Миленко Неделковски за ширење расистички и ксенофобичен материјал, за неговите коментари и статуси