еМагазин

Tag : граѓани

Бизнис

(Фото) Услуги од десет институции ќе ги добивате на едно место

Редакција
Сала за јавни услуги „Една точка за услуги” денеска се отвори во поранешните простории на Комерцијална банка, до хотелот „Стоун бриџ“. Овде, граѓаните на едно...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Сценарио или реален ризик од терористички напади: Што да прават граѓаните во ваква состојба

Силвана Жежова
МВР синоќа во 20 часот издаде соопштение во кое се вели дека: „полицијата спроведе оперативно-тактички мерки и претреси на неколку локации поврзани со потенцијални планови...
Бизнис

Правните лица и граѓаните можат да вложуваат во недвижности и во хартии од вредност во странство

Никола Осило
Правните и физичките лица можат да вложуваат во недвижности и хартии од вредност во странство со преминувањето на земјата во втората фаза од Спогодбата за...
Бизнис

Која од општините потрошила најмногу пари за новогодишно украсување

Редакција
За разлика од претходната година кога улиците и плоштадите за Новата година ги красеа градот Скопје и 18 општини во вкупна вредност од 474 илјади...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео) Граѓани ја блокираа Дрисла: Следуваат тужби и блокада на Град Скопје

Никола Осило
Во организација на „Движењето за чист воздух“ денеска напладне граѓани го блокираа влезот на депонијата „Дрисла“. Според нив, „Дрисла“ е потенцијално најголемиот емитер на диоксид...
Бизнис

Почна обесштетувањето на граѓаните на кои не им беа уплаќани придонесите во вториот пензиски столб

Редакција
Првата уплата од државата кон двете приватни пензиски друштва за оштетените осигуреници на кои со години не им биле плаќани придонеси во вториот пениски столб...
Бизнис

Зголемување на штедните влогови и кредитите на граѓаните

Никола Осило
Во декември, вкупните депозити на домаќинствата бележат месечно зголемување од 4,2% во најголем дел под влијание на растот на депозитните пари (78,8%), при благо зголемување...
Локално

Дел од граѓаните на Велес принудени да седат дома бидејќи улиците се претворени во лизгалици

Никола Осило
Поради мразот кој настана по топењето на снегот голем дел од улиците во високите делови на ридовите во Велес се непроодни за сообраќај, а на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во Владата незнаат колку ќе не чини спроведувањето на двојазичноста

Редакција
Во моментов Владата нема конкретна сума за тоа колкави ќе бидат финансиските импликации од спроведувањето на Законот за употреба на јазиците. Минатата година за оваа...
Бизнис

Детален преглед: Кои граѓани добија субвенции за печки на пелети?

Никола Осило
Министерството за економија ја објави листата на баратели кои го остваруваат правото на надомест за купени печки на пелети во домаќинствата за 2018 година. Со...