еМагазин

Tag : граѓани

На кафе во Кантина ТОП СТОРИИ

(Галерија) Лукаревска: Правилно постапив што го послушав татко ми и не станав актерка

Силвана Жежова
Директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска годината што изминува ја оценува за успешна на професионален план, а за следната си посакува успех...
Македонија

Македонските граѓани најмногу губат лични карти

Редакција
Статистичките податоци покажуваат дека во Македонија најмногу се губат личните карти. Само од почетокот на годинава досега се изгубени 15.682 лични карти, односно се извршени...
Бизнис

Листа на должници на УЈП: Над 4.500 граѓани и фирми должат 163 милиони евра

Никола Осило
Управата за јавни приходи ја објави листата на должници бр.12/2018 за долгови доспеани до 31.08.2018 и неплатени до 30.11.2018 година по основ на ДДВ, данок...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Зошто граѓаните ја изгубија довербата во СЈО?

Редакција
Последната анкета на телевизијата Телма и МЦМС покажа дека дури 53,3% од граѓаните немаат доверба во Специјалното јавно обвинителство (СЈО), една од ретките институции во...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Претходно гласен, денес молчи: Богоев да одговори што презема како градоначалник за да го намали загадувањето во Општина Карпош

Силвана Жежова
Едно од главните ветувања на градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев во неговата изборна програма е обезбедување на чиста и здрава вода за пиење и...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Максималната казна за прекршок на граѓаните се намалува од 1.000 на 250 евра, за нерегистрирано возило од 500 на 250 евра

Редакција
Во владина процедура влегува Законот за прекршоци кој предвидува намалување на казните од 75 до 150 проценти, најавија денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев и...
Македонија

Анкета на Телма и МЦМС: Граѓаните не сакаат ни амнестија за упадот во Собрание, ни избори

Редакција
Мнозинството од граѓаните не сакаат амнестија за упадот во Собранието од 27. април, покажа најновата анкета на Телма и МЦМС, што ја напрви агенцијата М-проспект....
Балкан

Дваесет илјади Македонци станале словенечки граѓани, а уште толку работат во Словенија

Никола Осило
Во Словенија живеат 20 илјади граѓани на Македонија кои станаа словенечки граѓани. Има и околу 20 илјади кои работат во Словенија како македонски граѓани. Словенија...
Бизнис

Трета среќа: Владата ќе ги олеснува критериумите во повикот за субвенционирање на нискобуџетни авиокомпании

Редакција
Владата ќе објави трет јавен повик за нискобуџетните авиокомпании, но овој пат со олеснети критериуми. Портпаролот Миле Бошњаковски денеска на прес-конференција информираше дека авиопревозниците ќе...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кои се тие еден процент од граѓаните кои ќе бидат опфатени со прогресивниот данок

Редакција
Премиерот Зоран Заев, при образложувањето за воведување на прогресивен данок, рече дека имаме работно-активни или приматели на приход меѓу 900.000 и милион граѓани и дека...