еМагазин

Tag : граѓани

Македонија ТОП СТОРИИ

Неверојатно: 70 македонски државјани од Истанбул кои требало да бидат вратени со хуманитарен лет, се откажале заради карантинот

Редакција
Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, информираше дека вчера со Црна Гора се обиделе да донесат група на 70 македонски државјани од Истанбул, со хуманитарен...
Македонија ТОП СТОРИИ

Граѓаните кои се заглавени по аеродроми ќе се вратат со хуманитарни летови и ќе бидат во државен карантин

Редакција
На синоќешната седница Владата ја разгледа и информацијата на Министерството за надворешни работи за бројот на наши државјани кои оваа ситуација ги затекна во други...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Народна банка: Можност за привремено олеснување на кредитните услови за граѓаните и компаниите

Редакција
Советот на Народната банка одржа вонредна електронска седница на која донесе регулаторни измени насочени кон привремено олеснување на финансискиот товар на граѓаните и компаниите корисници...
Македонија ТОП СТОРИИ

Димитров со апел до патниците кои се заглавени на аеродромите да се обратат во конзулатите

Редакција
Министерот за надворешни работи, Никола Димитров со порака на неговиот фејсбук-профил се обрати до македонските граѓани кои во моментов се во странство, посебно оние кои...
Македонија ТОП СТОРИИ

Секој граѓанин што ќе излезе од државата ќе потпише изјава дека следните 3 месеци нема да се врати

Редакција
Секој граѓанин што ќе излезе од државата ќе треба да потпише изјава дека следните три месеци нема да се врати дома, најави џденеска премиерот Оливиер...
Македонија ТОП СТОРИИ

Што ќе значи вонредната состојба ќе зависи од однесувањето на граѓаните

Редакција
Што ќе значи прогласувањето на вонредната состојба, ќе зависи од поведението на граѓаните и од состојбите, рече на денешната прес конференција, премиерот Оливер Спасовски. Тој...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Помош со прехранбени производи за граѓаните од Дебар и Центар Жупа

Редакција
Помош за жителите од Дебар и Центар Жупа доаѓаат од македонскиот бизнис сектор во услови на изолација. Заедно со Црвениот крст се организираат конвои со хуманитарна помош во...
Македонија

Димитров: Од земјава за помалку од 24 часа заминале 1.331 граѓани

Редакција
Почитувани граѓани, синоќа апелирав да се воздржиме од патувања во странство. Од вчера на пладне до рано утрово, бројот на македонски граѓани кои заминале од...
Македонија

МВР отвори бесплатна телефонска линија, за граѓаните да се информираат кои услуги функционираат

Редакција
Министерството за внатрешни работи од утре (18.03.2020) во функција ги става бесплатната телефонската линија 080000201 и мејлот [email protected] каде граѓаните (на македонски и албански јазик)...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Ова се телефоните: Клиниката за психијатрија со психолошка поддршка за граѓаните, заради состојбата со корона вирусот

Редакција
ЈЗУ Универзитетската клиника за психијатрија – Скопје ги информира граѓаните дека во наредниот период, во врска со новонастанатата ситуација со COVID 19, ќе организира дополнителна...