еМагазин

Tag : Град Скопје

ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео) Граѓани ја блокираа Дрисла: Следуваат тужби и блокада на Град Скопје

Никола Осило
Во организација на „Движењето за чист воздух“ денеска напладне граѓани го блокираа влезот на депонијата „Дрисла“. Според нив, „Дрисла“ е потенцијално најголемиот емитер на диоксид...
Локално

Осуденици ќе извршуваат општокорисна работа во јавните претпријатија на Град Скопје

Никола Осило
Осудените лица на полесни кривични дела за кои е пропишана затворска казна под три години ќе извршуваат општокорисна работа во јавните претпријатија на Град Скопје....
Бизнис ТОП СТОРИИ

Град Скопје вработува 25 лица, плата до 28.277 денари

Никола Осило
Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на  25 државни службеници во Град Скопје. Се бараат кандидати за раководители, советници, референти и соработници. Платите во...
Локално

Детален преглед: Кои уметници и здруженија добија пари од Град Скопје за проекти од културата?

Никола Осило
Град Скопје ги објави добитниците на Конкурсот за финансирање на манифестации, проекти и творештво на други корисници и чинители преку кои се остварува локалниот интерес...
Локално

(Галерија) Зимска служба на Град Скопје: Фрлени 355 тони сол, 80 работници на терен

Редакција
Во текот на изминатава вечер поминати се сите булевари и улици што се во надлежност на Градот Скопје, а дополнително со сол се поминати и...
Локално

Кои се најдобрите полицаец, крводарител и пожарникар на Град Скопје

Редакција
Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска ги додели наградите на најдобриот пожарникар, полициски службеник и крводарител во Скопје за 2018 година. – Хуманоста е...
Локално

Центарот на Скопје попладне ќе биде блокиран: Еве кои улици ќе бидат затворени

Редакција
Министерството за внатрешни работи информира дека денеска од 19 часот ќе биде организиран посебен сообраќаен режим во централното градско подрачје, поради протестен марш од плоштадот...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Сите средни училишта во Скопје добија прочистувачи за воздух

Редакција
Денеска сите средни училишта на Град Скопје добиваат прочистувачи на воздух, односно во 23 училишта, во секоја училница ќе се постават вкупно 572 прочистувачи на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Тежок тендер“: Град Скопје купува седум возила

Никола Осило
Град Скопје распиша оглас за набавка на моторни возила. Проценета вредност на договорот без ДДВ е  6.949.151 денари или околу 112.000 евра. Во огласот се...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Европската комисија ја прифати кандидатурата на Град Скопје за „Европска зелена претстолнина 2021“

Редакција
Европската комисија ја прифати кандидатурата на Град Скопје за престижното признание „Европска зелена престолнина“ во 2021 година. „Оваа награда која е воведена во 2010 година...