еМагазин

Tag : гранати

Локално

Патрола на АРМ пронајде пет гранати

Редакција
На 25.04.2020 година во 10.45 часот од страна на патрола на Армијата на Северна Република Македонија во близина на ГК 51/14 биле пронајдени пет парчиња, минско експлозивни...
Локално

Во дворот пронашол седум гранати од Првата светска војна

Никола Осило
На 03 јули во Полициското одделение Новаци, Н.Т.(52) од с.Црничани пријавил дека во дворното место пронашол пет гранати од 75мм, една од 65мм и една...
Локално

Ракетен фрлач, гранати и бомби откриени во нива кај село Матејче

Никола Осило
На 23.04.2019 година во 09.30 часот на место викано „Матејачки штали“ во село Матејче, во нива биле пронајдени гранати РРФ 40 мм, куршуми калибар 7,62×56мм,...
Локално

Две гранати од Првата светска војна пронајдени при ископ на темели за куќа

Никола Осило
На 16.04.2019 година во 11.02 часот во СВР Битола, З.П. од село Могила пријавил дека при ископ на темели за куќа во с.Могила биле пронајдени...
Локално

Во еден ден пронајдени две неексплодирани гранати од Првата светска војна

Никола Осило
На 23.03.2019 година во 08,35 часот во СВР-Битола, Л.А. од с.Лажел, пријавил дека во дворот од неговата куќа пронашол една стара неексплодирана артилериска граната калибар...
Локално

Две гранати од Првата светска војна пронајдени при ископ во Битола

Никола Осило
На 19.02.2019 М.К.од Битола пријавил дека на бул. 1-ви Мај во Битола, близина на место викано Црн Мост при изведување на градежни работи при ископ на земја...
Свет ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Француските специјалци користат гранати против „Жолтите елеци“

Никола Осило
Специјалната полиција во Франција во сузбивањето на протестите на „Жолтите елеци“ користи направа која се вика GLI-F4, која содржи 25-30 грама ТНТ заради што, како...
Локално

При ископ на земја во Битола пронајдени пет гранати од Првата светска војна

Никола Осило
При ископ на земја на поранешниот отпад „Битолска Суровина“ лоциран на улицата „Индустриска“ во Битола пронајдени се пет гранати кои потекнуваат од Првата светска војна....