еМагазин

Tag : грција

Македонија

Ципрас: Ако нашите соседи го отфрлат договорот од Преспа ќе нема друга алтернатива за влез во ЕУ и НАТО

Редакција
Нема алтернативни решенија за членство на соседната земја во НАТО и ЕУ, Договорот од Преспа е единствената и незаменлива можност за двата народи, рече грчкиот...
Македонија

Војници на АРМ стрелале во воздух на границата со Грција за да спречат нелегално минување на мигранти

Редакција
Со неколку истрели во воздух на границата со Грција војници на АРМ спречиле група мигранти нелегално да влезат во наша територија. Еден од мигрантите е уапсен, додека другите...
Македонија ТОП СТОРИИ

Низ кои три фази би требало да оди постапката за уставните измени

Редакција
Постапката за измена на Уставот би одела во три фази. Во првата, Собранието, со двотретинско мнозинство треба да донесе одлука за пристапување кон измена на...
Македонија

Самарас: И да се ратификува договорот од Преспа во Парламентот, следните грчки влади ќе се ослободат од обврските

Редакција
Нема да дозволиме да ја продадат нашата Македонија. Јас секогаш поддржував дека не можеме на Скопје да му го дадеме името Македонија, бидејќи едноставно, од...
Балкан

(ВИДЕО) Плоштадот „Аристотел“ во Солун стана илегален бегалски камп

Редакција
На плоштадот „Аристотел“ во центарот на Солун последниве денови „никна“ илегален бегалски камп, откако група од десетици мигранти се сместија пред зградата на тамошната полициска...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) МВР со детали за апсењето на таткото на Јани Бојаџи и уште 12 лица

Никола Осило
Кривична пријава за вршење кривични дела против културното наследство и природните реткости е поднесена вчера против вкупно 14 лица, од коишто 13 се приведени, а...
Македонија

И Илија Димовски нема да гласа за уставните измени предвидени со договорот за името

Редакција
Пратеникот Илија Димовски преку Твитер го соопшти својот став за тоа дали ќе гласа за уставните измени предвидени со договорот за името со Грција. Тој...
Македонија

Вучиќ: Го поддржувам договорот меѓу Скопје и Атина, но не го потценувам народот во Македонија

Редакција
Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави синоќа дека го поддржува договорот меѓу Скопје и Атина, но дека не го потценува народот во Македонија кој според него,...
Македонија ТОП СТОРИИ

И официјално: ДУИ не е за предвремени избори, бара да се прифати Преспанскиот договор

Редакција
Во моментов не е време за предвремени парламентарни избори, туку за изнаоѓање решение со кое ќе се имплементира Преспанскиот договор во Парламентот, заклучи синоќа централното претседателство...
Македонија

Турско МНР: Анкара го поддржува членството на Македонија во ЕУ и НАТО

Редакција
Турција ќе продолжи да го поддржува просперитетот и безбедноста на пријателска Македонија и нејзиното членство во ЕУ и НАТО, соопшти денеска турското Министерство за надворшени...