еМагазин

Tag : грозје

Локално

Млади девојки газеа грозје за вино и ракија на Тиквешкиот карневал

Никола Осило
Над илјада учесници продефилираа на Тиквешкиот карневал во Кавадарци, а млади девојки го газеа грозјето од кое ќе се прави вино и ракија, со што...
Бизнис

Сушата удри по грозјето, тиквешките лозари бараат да се прогласи елементарна непогода

Редакција
Сушата го намалува родот на лозјата во Тиквешко, особено на насадите кои не се наводнуваат, реагираат лозарите. Бараат да се прогласи елеменатрна непогода зашто на...
Бизнис

„Тиквеш“ го исплати откупеното грозје од бербата 2018

Редакција
Винарската визба „Тиквеш“ ги исплати сите обврски кон лозарите за откупеното грозје од бербата 2018 година. Винарницата на индивидуалните лозари и на правните лица, без...
Македонија

За Антикорупциска исплатата на долгот кон лозарите е незаконска

Редакција
Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) по приговор од ВМРО – ДПМНЕ, на денешната седница заклучи да се иницира постапка за утврдување одговорност за Агенцијата...
Бизнис

Вина од Македонија: Цените на грозјето се повисоки од минатогодишните, притисоците и блокадите ќе нанесат непроценливи штети за целата индустрија 

Редакција
Здружението „Вина од Македонија“, во кое членуваат најголемите производители и извозници на вино во земјата, оценува дека најавите за можни блокади на патиштата, како начин...
Бизнис

„Тиквеш“: И покрај рекордните бројки за откупот, квалитетот останува најважен

Редакција
Винарската визба „Тиквеш“ оваа година планира да откупи околу 30 милиони килограми квалитетно грозје, што е двојно повеќе од минатата година. Ваквата количина на планиран...
Локално

Лозарите од Тиквешко најавија блокирање патишта поради ниските цени на грозјето

Никола Осило
Лозарите од Тиквешко кои синоќа се собраа за да разговараат околу ниските цени кои винарите ги нудат за грозјето, одлучија да протестираат против игнорантскиот однос...
Бизнис

Почна откупот на винско грозје во Кавадарци

Редакција
Винаријата „Тиквеш” од Кавадарци го почна годинашниот откуп на винско грозје. Први ќе се откупуваат висококвалитетните сорти шардоне, рајнски ризлинг, темјаника, италијански ризлинг, совињон бел...