еМагазин

Tag : Груевски

Македонија

Груевски за документот на Викиликс: Јалови обиди и глупости

Редакција
Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ги оцени како „јалови обиди на власта“ и „глупости“ информациите објавени од Викиликс во кои се наведува...
Македонија

Во суд се слушат„бомби“ за „Траекторија“: Груевски барал во изградба на патишта да се вклучи и Ѕинго

Редакција
Со слушање на останатите „бомби“ на СЈО, по двомесечна пауза продолжи рочиштето за предметот „Траекторија“. Во Кривичниот суд присутни се обвинетите Никола Груевски, Владимир Пешевски,...
Македонија

Груевски, Јанакиески и Пешевски на суд: Нови рочишта за „Траекторија“ и „Тарифа“ на СЈО

Редакција
Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите „Траекторија“ и „Тарифа“ на Специјалното јавно обвинителство. Во „Траекторија“ осомничени се поранешниот премиер Никола Груевски,...
Македонија

Коѕијас: Груевски глумел дека не сака решение за името

Редакција
Поранешниот македонски премиер Никола Груевски глумел дека не сака решение на спорот за името, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, реагирајќи на информациите што...
Македонија

По четири одбиени барања за изземање на обраната на Груевски, почна јавната седница на Апелација за „Тенк“

Редакција
Откако беше одбиено и четвртото барање за изземање на претседателката на судечкиот совет Цветанка Периќ, на денешната јавна расправа по жалбата за пресудата за Никола...
Македонија

Одбиено барањето за изземање на судијата Милева, одбраната на Груевски побара изземање и за претседателката на судечкиот совет

Редакција
Претседателката на судечкиот совет на Апелацискиот суд, кој одлучува по жалбата на пресудата за случајот „Тенк“, Цветанка Периќ, по паузата информира дека не се прифаќа и третото...
Македонија

Одбиени барањата на одбраната на Груевски за изземање на судечкиот совет и в.д. претседателката на Апелација

Редакција
Одбиени се барањата за изземање на судечкиот совет и в.д. претседателката на Апелација Лидија Димчевска, што ги поднесе одбраната на осудените во „Тенк“, Никола Груевски...
Македонија

Одбиено барањето за одложување на седницата на Апелација за казната на Груевски, се бара изземање на Судечкиот совет

Редакција
Судечкиот совет во Апелацискиот суд не го прифати барањето на адвокатите на обвинетите за одложување на седницата на која се одлучува по жалбата на поранешниот премиер Никола...
Македонија

Апелација одлучува за затворската казна на Груевски за „Тенк“ на неговиот роденден

Редакција
Апелацискиот суд во Скопје денеска треба да одлучува по жалбата на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за пресудата во случајот „Тенк“ на Специјалното...
Македонија

Одложено рочиштето во Апелација, Груевски морал во друг суд за „Насилство во Центар“

Никола Осило
Во Апелацискиот суд во Скопје денеска почна и веднаш се одложи јавната седница, на која треба да се одлучи по жалбата на поранешниот премиер Никола...