еМагазин

Tag : хан

БЕНЧМАРК

Хан: Македонија може да им се придружи на Србија и Црна Гора на патот кон ЕУ

Редакција
Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, оценува дека Македонија може да им се придружи на Србија и Црна Гора, кои веќе се наоѓаат
Политика

Унгарското МНР за изјавата на Хан за Груевски: Тој да се грижи за проширувањето, а не за законските процеси во земјите членки

Редакција
Реагирајќи на изјавата на комесарот за проширување, Јоханес Хан дека Унгарија најверојатно нема да го екстрадира Груевски, унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто кусо
Политика ТОП СТОРИИ

Хан не верува дека Груевски ќе биде екстрадиран од Унгарија

Редакција
Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан порача пред почетокот на Советот на министри за надворешни работи на ЕУ дека не верува дека Никола Груевски ќе биде
Политика

Владиниот портпарол на Унгарија му кажа на Хан да го прочита неговиот извештај за Македонија

Редакција
Комесарот за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, кој на Твитер најави дека ќе побара објаснување од унгарската Влада за политичкиот азил на Никола Груевски.
Политика ТОП СТОРИИ

Земјите членки на ЕУ за сега без коментар: Хан ќе бара објаснувања од Орбан за азилот на Груевски

Редакција
Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан утрово на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски тој од Виктор Орбан очекува
Политика

Мицкоски му ветил на Хан дека нема да го опструира договорот од Преспа

Редакција
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на маргините на Конгресот на Европската народна партија во Хелсинки оствари средба со еврокомесарот задолжен за проширување и добрососедска политика,
Политика

Хан: Имам сознанија за закани кон пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои се за уставни измени

Никола Осило
Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан изјави дека има закани против пратеници од опозицијата кои сакаат да ја напуштат партиската линија и да го поддржат Договорот
Политика ТОП СТОРИИ

Хан му порачал на Заев: Не се потребни избори, туку двотретинско мнозинство во Собранието

Редакција
Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан смета дека не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија, туку треба да се искористи можноста и
Политика ТОП СТОРИИ

Могерини и Хан: Граѓаните рекоа „да“, Собранието на потег

Редакција
Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, во заедничка декларација, порачаа дека огромното мнозинство од граѓаните ја
Политика ТОП СТОРИИ

ЕУ не признава бојкот: Хан побара политичките лидери да ја почитуваат одлуката на мнозинството

Никола Осило
Еврокомесарот Јоханес Хан преку социјалната мрежа Твитер им честита на македонските граѓани за гласањето на референдумот. Според него, референдумот е успешен, бидејќи мнозинството што излегле