еМагазин

Tag : хан

Македонија ТОП СТОРИИ

Земјите членки на ЕУ за сега без коментар: Хан ќе бара објаснувања од Орбан за азилот на Груевски

Редакција
Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан утрово на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски тој од Виктор Орбан очекува
Македонија

Мицкоски му ветил на Хан дека нема да го опструира договорот од Преспа

Редакција
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на маргините на Конгресот на Европската народна партија во Хелсинки оствари средба со еврокомесарот задолжен за проширување и добрососедска политика,
Македонија

Хан: Имам сознанија за закани кон пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои се за уставни измени

Никола Осило
Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан изјави дека има закани против пратеници од опозицијата кои сакаат да ја напуштат партиската линија и да го поддржат Договорот
Македонија ТОП СТОРИИ

Хан му порачал на Заев: Не се потребни избори, туку двотретинско мнозинство во Собранието

Редакција
Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан смета дека не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија, туку треба да се искористи можноста и
Македонија ТОП СТОРИИ

Могерини и Хан: Граѓаните рекоа „да“, Собранието на потег

Редакција
Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, во заедничка декларација, порачаа дека огромното мнозинство од граѓаните ја
Македонија ТОП СТОРИИ

ЕУ не признава бојкот: Хан побара политичките лидери да ја почитуваат одлуката на мнозинството

Никола Осило
Еврокомесарот Јоханес Хан преку социјалната мрежа Твитер им честита на македонските граѓани за гласањето на референдумот. Според него, референдумот е успешен, бидејќи мнозинството што излегле
Македонија

Хан: Не ми се допаѓа ПЈРМ, би сакал да ви се обраќам со Северна Македонија

Редакција
На 30 септември имате  единствена можност да ја определите својата иднина. Тоа е можност што се нуди еднаш во животот. Одлуката ќе има влијание врз граѓаните,
Македонија

Хан: Јас сум убеден дека исходот од референдумот ќе биде позитивен

Редакција
Еврокомесарот Јоханес Хан пред граѓаните на Штип на денешнава дебата која е дел од караванот на ЕУ порача дека е оптимист оти референдумот на 30-ти
Македонија

Мицкоски му кажал на еврокомесарот Хан дека договорот со Грција е штетен и го критикувал Заев

Редакција
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан, на која било разговарано за политичката
Македонија

Хан за МИА: Без решение за името, вратата за ЕУ ќе се затвори за децении

Редакција
Непосредно пред неговата посетна на Македонија во понеделник, еврокомесарот за проширување во интервју за МИА вели дека доколку се пропушти можноста за прифаќање на Договорот