еМагазин

Tag : холокауст

ЖИВОТ

(Фото) Одбележани 76 години од депортацијата на македонските Евреи со нова поставка во Меморијалниот центар на холокаустот

Редакција
По повод одбележување на 76 години од депортацијата на 7.144 македонски Евреи во концетрациониот логор Треблинка, денес во Македонскиот народен театар се одржа комеморативен настан...
Ретро

(Видео) Ретка снимка од депортацијата на македонските Евреи

Никола Осило
Дури 7.144 македонски Евреи во 1943 година беа присилно собрани во просториите на тогашниот Монопол и беа испратени во логорот на смртта Треблинка. Со повеќе...