еМагазин

Tag : Христос

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

„Христос воскресе – вистина воскресе!“: Православните верници го слават Велигден

Редакција
Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите....
ЖИВОТ

„Сега е Свет и Велик Пост“, видео-спот на Бигорски за првата великопосна песна

Редакција
Изминатиов период во Бигорскиот манастир, изработен e нов видео запис, овој пат за првата великопосна песна (каланда) со наслов “Сега е Свет и Велик Пост”....
Македонија

Католиците и дел од православните го слават Раѓањето Христово – Божик

Редакција
Католичките верници и дел од православните христијани, кои се водат според Грегоријанскиот календар денеска го одбележуваат Раѓањето Христово – Божик. Традиционално, во Македонија централната прослава...
Македонија

Христијаните го слават празникот Голема Богородица: Мајката на Христос со шамија го најавила Успението

Никола Осило
Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица е еден од најголемите христијански празник посветен на Марија, мајката на Исус Христос. Христијаните веруваат дека, како и...