еМагазин

Tag : Хрватска

Балкан

Двете хоспитализирани момчиња во Хрватска не се заразени од коронавирус

Редакција
Здравствените власти во Хрватска потврдија дека двете хоспитализирани момчиња во Винковац не се заразени од коронавирус. Лекарите од болницата и вчера изјавија дека е голема...
Балкан

Сомнеж за коронавирус во Хрватска: Хоспитализирани две момчиња кои се вратиле од работа од Кина

Редакција
Двајца млади хрватски државјани се хоспитализарни во Винковац, поради сомнение дека се заразени со коронавирус. Тие се вратиле од работа од Кина, пренесува хрватски „Индекс.хр“....
Балкан

(Фото) „Не сме од Кина“: Тајванци се шетаа со натписи низ Шибеник

Редакција
Хистеријата поради коронавирусот се шири низ светот, а колку работите се излезени од контрола зборува и приказната која ни доаѓа од регионов. Имено деновиве, како...
Спорт ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Ја одбрани титулата: Шпанија е европски првак во ракомет

Редакција
Репрезентација на Шпанија со 22:20 ја победи Хрватска во финалето на Европското ракометно првенство и ја одбрани титулата Европски шампион. Натпреварот го судеа македонските судии...
Балкан ТОП СТОРИИ

Кој е новиот претседател на Хрватска, Зоран Милановиќ: Боксер, премиер и советник на Еди Рама

Редакција
Социјалдемократот Зоран Милановиќ на 19 февруари годинава треба да ја преземе претседателската функција во Хрватска откако на изборите ја победи својата противничка и досегашна претседателка...
Балкан ТОП СТОРИИ

Социјалдемократот Зоран Милановиќ е новиот претседател на Хрватска

Редакција
Зоран Милановиќ, кандидатот на опозициската СДП е новиот претседател на Република Хрватска. Тој ја победи досегашната претседателка, Колинда Грабар Китаровиќ, кандидатка на владејачката ХДЗ со околу...
Балкан

Суд во Загреб пресуди дека хомосексуална двојка може да згрижи дете

Редакција
Управниот суд во Загреб пресуди дека истополовата брачна двојка Иво Шегота и Младен Кожиќ имаат право да бидат згрижувачко семејство. Притоа Судот го поништи одбивањето...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Драма во Хрватска: Авион слета на автопатот Загреб-Ријека

Никола Осило
„Несекојдневна интервенција“, напишаа на својот Твитер профил пожарникарите од Врбовци, Хрватска кои немаа многу работа при интервенцијата откако мал авион од типот „Цесна150 М“ принудно...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Мицкоски ќе летува во Хрватска, таму родителите кога бил дете го носеле на одмор

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на денешната прес-конференција информираше и дека утре заминува на одмор во Хрватска со своето семејство. „Иако дел од медиуми се...
Македонија

Фокус: Случајот „Рекет“ добива меѓународна димензија, обвинител имал имот во Грција

Редакција
Неделникот Фокус пишува дека откако биле информирани за случајот со изнуда на пари, амбасадите на две земји-членки на ЕУ алармирале до двата најголеми светски центри....