еМагазин

Tag : Џијан Емин

Забава

Нов проект на Џијан Емин „Диши љубов“ – музика за љубовта, за Скопје, за воздухот

Редакција
Музичко-визуелниот перформанс „Диши љубов“ ќе ја има својата премиера на 15 март (недела) во Концертната сала на Филхармонија. Станува збор за сосема нов, автентичен и...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Џијан Емин со фантастичен настап во Нови Сад со проектот „La Vie En Rose“

Редакција
Македонскиот диригент и композитор Џијан Емин, на 22 декември настапи во Нови Сад, во салата на „Српско народно позориште“ заедно со Војвоџански симфониски оркестар, на...
Забава

Сите сетила вперени во музичко-технолошката авантура – слушнете го езерото што има да каже!

Никола Осило
Ако ја гледаме уметноста како мимезис на природата, а технологијата медиум преку кој може да се испрати силната благородна порака на уметноста, тогаш тоа е...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Гласот на Охридското Езеро – Проект што ги обединува технологијата, музиката и природата

Никола Осило
Македонски Телеком своето традиционално и долгогодишно партнерство со „Охридско лето”, една од најголемите и најважни културни манифестации во земјава, оваа година го збогати со нов...
Локално

Почнува „Градски летен парк“: Филхармонија вечерва ќе свири музика од култните цртани филмови од Источниот блок

Редакција
Вечерва во 21 часот во Градскиот парк, со култните цртани филмови од земјите од Источниот блок коишто го обележаа детството на генерациите од 70-те и...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Традицијата продолжува: Филхармонија на отворено – „Ну Погоди!“ и „Љубов и револуција“

Редакција
И годинава, следејќи ја традицијата, на крајот од сезоната Филхармонија излегува надвор од институцијата, надвор од стандардната концертна практика. На 23 и на 29 јуни,...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Видео/Галерија) На прославата на компанијата „Завар“, Џијан Емин со концерт на инструменти изработени во фабриката

Редакција
На прославата на 30-годишината од работењето на семејната компанија „Завар“ во Македонска филхармонија, гостите во малата сала, беа сведоци на невообичаен концерт приреден од ненадминливиот...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Видео) Огромен успех: Џијан Емин и Хуан Аткинс ѕвезди на првиот фестивал на електронска музика во Грузија

Никола Осило
Македонскиот уметник, диригент и композитор Џијан Емин заедно со американскиот диџеј Хуан Аткинс настапија на отворањето на првиот фестивал на електронска музика „Echo Waves“ во...