еМагазин

Tag : ид

Локално

Криумчари на мигранти бегајќи од полицијата се забиле во бетонски ѕид

Редакција
На 29.01.2020 во 22.45 часот на магистралниот пат Струмица-Радовиш, во близина на бензинска пумпа кај с.Владевци, полициски службеници дале знак за запирање на патничко возило...
Македонија

Државјанин на Македонија во Швајцарија обвинет за регрутирање борци на ИД

Редакција
Швајцарското Јавно обвинителство покрена обвиненија против две лица, од кои едниот државјанин на Швајцарија и Северна Македонија, под сомнеж за регрутирање борци во редовите на...
Свет

Курдски советник: Лидерот на ИД, Ал Багдади разоткриен благодарејќи на долната облека

Редакција
Абу Бакр ал Багдади е идентификуван со помош на ДНК анализа на неговата долна облека, која била украдена пред да го убијат американските специјалци, тврди...
Свет ТОП СТОРИИ

Кој беше Абу Бакр ал-Багдади, „калифот“ кој донесе смрт и ужас

Редакција
Абу Бакр ал-Багдади, ирачки џихадист, кој се прогласи за „калиф“ на сите муслимани како водач на сунитска Исламска држава (ИД), беше цел на воената операција...
Свет ТОП СТОРИИ

ЦИА помогнала да биде лоциран: Во Сирија е убиен лидерот на Исламската држава, Абу Бакр ал-Багдади

Редакција
Во американска воена операција во Сирија се верува дека е убиен лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, пренесуваат сите светски агенции. Неименуван американски претставник...
Свет

Врховниот суд на САД даде зелено светло: Трамп доби 2,5 милијарди долари за изградба на ѕидот кон Мексико

Никола Осило
Американскиот Врховен суд и овозможи на администрацијата на претседателот Доналд Трамп 2,5 милијарди долари што Конгресот првично му ги одобри на Пентагон да ги пренасочи...
Локално

Велешанец се заби во бетонски ѕид со „Рено Кампус“

Никола Осило
На 04.04.2019 околу 14.30 часот на крстосницата од улиците „Васил Ѓоргов“ и „Орце Мартинов“ во Велес, патничко возило „Рено Кампус“ со велешки регистарски ознаки, управувано...
Свет

Пентагон одобри средства за изградба на ѕидот на границата со Мексико

Редакција
Вршителот должност министер за одбрана на САД Патрик Шенахан ги овласти Воените инженерски единици да почнат со планирање и изградба на околу 92 километри долгата...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Албанецот од Македонија кој ја уби сопругата во Австрија, бил подржувач на Исламската држава?

Редакција
Австриската полиција го објави идентитетот на Албанецот од Македонија од селото Ласкарци, Општина Сарај, кој ја уби сопругата со нож на паркинг во австрискиот град Тулн,...
Свет

Трамп предложил изградба на ѕид во Сахара за да се спречи илегалната миграција во Европа

Редакција
Претседателот на САД, Доналд Трамп му предложил на шефот на шпанската дипломатија Жозеп Борел да подигне ѕид во Сахара за да ја запре илегалната миграција....