еМагазин

Tag : Илија Димовски

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Не е донесен Законот за Советот на јавни обвинители, не е гласано по Бадентер

Редакција
ВМРО-ДПМНЕ го повика претседателот Стево Пендаровски да не го потпишува и Законот за Советот за јавни обвинители, бидејќи при неговото донесување не е испочитуван принципот...
Македонија

Ново рочиште за „Талир“: Илија Димовски побара одлагање поради „старост“ на поротниците, судијата го одби

Редакција
Со образложувањето на предложените листи со докази од страна на обвинителката Ленче Ристевска, во Кривичниот суд почна рочиштето за предметот „Талир“, кој се однесува на...
Македонија

Судењето за незаконско финансирање на ВМРО-ДПМНЕ одложено поради неприсуство на Илија Димовски

Редакција
Судењето за предметот „Талир“, кој се однесува на незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ се одложува за 13 декември, поради неприсуство на пратеникот Илија Димовски. Судијата...
Македонија

Димовски: Секое правно лудило завршува вака, секогаш кога Собранието носи неуставни закони вклучително и јас

Редакција
Секое правно лудило завршува вака. Секогаш кога правите органи не реагираат, иако стопати беше кажано дека Специјалното јавно обвинителство (СЈО) излегува од уставните рамки, излегува...
Македонија

Собранието во четврток ќе решава за судбината на Катица Јанева, Димовски бара седницата да биде јавна

Никола Осило
Претседателот на собраниската Комисија за избори и именувања Илија Димовски, за в четврток во 12 часот ја закажа седницата на која ќе се разгледува извештајот...
Македонија

Отсуството на обвинетиот Илија Димовски го одложи судењето за „Талир“

Редакција
Судењето за предметот „Талир“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), што се однесува за незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ е одложено за 7 март поради отсуство...
Македонија

Илија Димовски: Да се определи рок до кога ќе важи новото име, во случај да се распадне ЕУ

Редакција
Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, денеска на расправата во Собранието за уставните измени, испорача два предлога до Владата во однос на уставните измени – тие...
Македонија

Илија Димовски: Нема да учествувам во ниту една нова фингирана битка, игра и пресметка во ВМРО-ДПМНЕ

Редакција
За актуелните случувања во најголемата партија во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ, со писмена изјави до јавноста се обрати и пратеникот Илија Димовски. Ви ја пренесуваме изјавата ја...
Македонија

Илија Димовски: Нема договор помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, ќе констатираме дека Уставот нема да се менува

Редакција
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, пред почетокот на денешната пленарна седница во македонското Собрание, изјави дека засега нема договор помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за уставните измени,...
Македонија

И Илија Димовски нема да гласа за уставните измени предвидени со договорот за името

Редакција
Пратеникот Илија Димовски преку Твитер го соопшти својот став за тоа дали ќе гласа за уставните измени предвидени со договорот за името со Грција. Тој...