еМагазин

Tag : името

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Една година од референдумот за промена на името: Еден куп афери, а државата се уште на крстопат

Никола Осило
Измина една година откако на 30 септември, 2018 година се одржа референдум на државно ниво за прифаќање на Преспанскиот договор со Грција односно промена на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски тврди дека Катица Јанева го уценувала и него

Редакција
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски изјави дека Катица Јанева го уценувала за да го одмрзне имотот на неговата партија. -Јас јавно го повикав јавниот обвинител да...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Македонските момчиња станаа мажи, а девојчињата израснаа во жени чекајќи ЕУ да ги исполни ветувањата

Никола Осило
Ќе доживее ли нашата земја уште едно понижување од Европската Унија која веќе десет години препорачува отварање на пристапните преговори за зачленување на Македонија во...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ФОТО) НБРМ се преименува во Народна банка на Република Северна Македонија

Никола Осило
Процесот на промена на името согласно уставните измени предвидени со Преспанскиот договор веќе земаат замав. Една од институциите која веќе го смени логото на својот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе се собираат 150.000 потписи за нов референдум за името

Никола Осило
Граѓанската иницијатива за собирање на потписи од најмалку 150 илјади избирачи за распишување дополнителен референдум за одлучување на граѓаните на целата територија на Република Македонија...
Македонија

Веста за промената на името одекна во светските медиуми

Никола Осило
Повеќе реномирани светски медиуми вчера ја пренесоа информацијата за гласањето во Собранието со што се отвара патот за уставни измени и промена на името на...
Македонија

Анкета на ИФИМЕС: 63,6% од граѓаните ќе излезат на референдумот за името

Редакција
Вкупно 63,6 отсто од граѓаните на Македонија ќе учествуваат на претстојниот референдум, а 67,3 проценти се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Дијаспората и сврте грб на Владата за референдумот за името

Никола Осило
Македонската Влада очигледно не успеа да ги анимира македонските граѓани што живеат во странство да излезат на гласање на референдумот за името ако се земе...