еМагазин

Tag : имиња

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Дениција е најчестото женско, а Давид најчестото машко име во Македонија во 2019 година

Редакција
Дениција е најчестото женско, а Давид најчестото машко име што граѓаните во земјава им го давале на своите новородени деца во текот на оваа година....
Забава

Над 3.000 лица од Македонија ги испратиле своите имиња за мисијата „Марс 2020“

Никола Осило
Вкупно 3.322 лица од државава досега ги дале своите имиња за да им бидат испратени на Марс со мисијата на НАСА, преку аплицирање на веб...
Локално

Скопјани предлагаат нови имиња на улиците: Често се спомнуваат Горан Стефановски, Есма, Ванчо Петрушевски…

Никола Осило
Постои голем интерес кај граѓаните на главниот град за анкетата за прибирање предлози за нови имиња на топоними (улици, булевари, мостови, плоштади, паркови и други...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитерџиите со свои предлози за нови имиња на улици, мостови, плоштади… во Скопје

Редакција
Од Град Скопје како што најавија објавија анкета за предлози за нови имиња на улици, булевари, мостови, плоштади, паркови и други инфраструктурни објекти во градот....
Локално

Ќе се менуваат имињата на улиците, булеварите, мостовите и плоштадите во Скопје

Никола Осило
Граѓаните од денеска ќе можат да предлагаат нови имиња за улиците, булеварите, мостовите и плоштадите во Скопје. Градоначалникот Петре Шилегов на одбележувањето на 56-годишнината од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Кои се десет најчести машки и женски имиња во Македонија?

Никола Осило
На врвот на листата најчести имиња во минатата година во нашата земја се Михаил кај машките, а Јана кај женските новороденчиња, покажуваат најновите податоци на...
Забава

Познати светските музички ѕвезди кои ќе настапат на „Охрид колигнг“

Редакција
После минатогодишното издание на „Охрид колинг“ (Ohrid calling) кое со спектакуларните настапи на Dimitri Vegas & Like Mike и Armin van Buuren навистина направи од...
Македонија

Кои се новите имиња на МРТВ, МНТ, Македонска филхармонија…

Редакција
Владата објави листа од 136 институции кои треба да ги сменат имињата согласно Договорот од Преспа. Оваа се дел од новите имиња на неколку државни...
Македонија ТОП СТОРИИ

Цела листа: Утврдени нови имиња на државните, јавните и институциите финансирани од Буџетот

Редакција
Владата на својата 124. седница, на предлог на Меѓуресорска работна група за извршување на обврските од Конечната спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Листа на имиња на повредените во трагичната несреќа, скопјани се нудат за помош на нивните роднини

Редакција
Седум тела од вкупно 13 загинати во тешката автобуска сообраќајна што се случи во близината на селото Ласкарци на патот Скопје- Тетово се донесени вечерва на...