еМагазин

Tag : индија

Свет ТОП СТОРИИ

Индија ја укинува уставната автономија на Кашмир, војската во состојба на зголемена борбена готовност

Редакција
Индиските власти донесоа претседателска уредба со која го укинаа специјалниот статус на државата Џама и Кашмир, што беше гарантиран со Уставот. Телефонските врски и интернет...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Индија ја откри највисоката статуа во светот: Два пати повисока од „Статуата на слободата“

Никола Осило
Премиерот на Индија, Нарендра Моди учествуваше на инаугурацијата на 182 метри високата “Статуа на единството” на која е претставен Сардар Валабхабхај Пател. Статуата е речиси...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

“Од струмички чушки и френки до милион долари“: Инспиративната приказна на Блаже Аризанов

Редакција
Младиот претприемач Блаже Аризанов деновиве во Македонија ја промовира неговата прва книга „Белиот трофеј“, која е животна приказна за неговиот успех. Аризанов е роден во...
Свет

(Вознемирувачко видео) Позната индиска професорка почина во емисија во живо

Редакција
Позната индиска професорка, писателка и уметник, Рита Јитендра почина во утринска емисија на телевизија во живо. Само неколку минути пред трагичниот настан, професорката Јитендра која во...
Свет

Индија ја легализираше хомосексуалноста

Редакција
Врховниот суд на Индија денеска реши дека законот со кој хомосексуалноста се прогласува за „неприроден чин“ не е во согласност со Уставот, со што практично...