еМагазин

Tag : инфективна

Македонија ТОП СТОРИИ

Антонио Милошоски со покачена температура хоспитализиран на Инфективната клиника

Редакција
Поранешниот пратеник и министер за надворешни работи Антонио Милошоски е хоспитализиран поради покачена температура откако претходно беше во изолација поради контакт со мајка му, која...
Македонија

Почна да се полни и монтажната болница, моментално има 11 пациенти

Редакција
На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 13 пациенти, информираат од Министерството за здравство. “Вкупно се хоспитализирани 106 пациенти. На кислородна поддршка се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Двајца здравствени работници од Инфективната клиника и 36 од ГОБ „8 Септември“ заразени со Ковид-19

Редакција
Во Градската општа болница „8 Септември” тројца анестезиолози, тројца интернисти, 25 медицински сестри, ангажирани на одделенијата каде се лекуваат позитивни и сомнителни случаи и пет...
Интервју ТОП СТОРИИ

Директорката на Инфективна, Стевановиќ: Возраста и коморбидитетите имаат сериозно влијание за исходот во лекувањето од Ковид-19

Редакција
Мислам дека веќе сме во период кога ризикот од наплив на голем број новоинфицирани пациенти го поминавме, но тоа не значи дека не треба и...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Нема да си простам ако нешто му се случи на моето семејство“: Здравствен работник за еМагазин зборува за личната битка со коронавирусот

Редакција
Здравствен работник од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, ексклузивно за еМагазин зборува за неговата лична, но и за битките на неговите...
Македонија ТОП СТОРИИ

Патник од Дубаи се проверува за коронавирус на Инфективна клиника

Редакција
Патник што допатувал од Дубаи и кој има симптоми слични на грип е хоспитализиран на Инфективната клиника и за помалку од три часа ќе бидат...
ЖИВОТ

На Инфективна четири пациенти во тешка состојба поради компликации од морбили

Редакција
Освен 16-годишната пациентка која е со церебрална парализа со пневмонија како компликација од морбили и е на механичка вентилација на Универзитетската клиника за инфективни болести,...