еМагазин

Tag : ингеренции

Локално

Управниот суд му ги врати ингеренциите на Таравари, за разрешување и назначување директори во основни и средни училишта

Редакција
Градоначалникот на Општина Гостивар, Арбен Таравари преку социјалните мрежи ја објави пресудата на Управниот суд со која се поништува решението на Министерот за образование и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Општина Охрид не бара од Владата да ги преземе надлежностите, туку заедно да работат по препораките на УНЕСКО

Редакција
Општина Охрид до сега нема испратено официјално барање до Владата во врска со изземање или отстапување на ингеренции во одредена сфера од работењето на локалната...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мерко се откажува од ингеренциите врз Општина Струга и бара Владата да раководи со градот

Редакција
Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко преку писмо соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да почне да раководи со градот...
Локално

Шилегов: Градот нема ингеренции да ги урива дивоградбите на Матка

Редакција
Градот Скопје, во системот на управување со градот нема ингеренција што произлегува од Законот за локална самоуправа да има градежна инспекција што ќе се справува...
Локално

МОН му ги одзеде ингеренциите на Таравари

Редакција
Одземањето на ингеренциите во образованието Општина Гостивар го оцени како политичка одлука и  тврди дека со последното разрешување и именување директори од страна на градоначалникот...