еМагазин

Tag : иницијатива

ЖИВОТ

Иницијатива за укинување на забраната за превоз на велосипеди во воз

Редакција
Граѓаните покренаа иницијатива да можат велосипедите да ги транспортираат со воз, бидејќи неколку години веќе е воведена забрана. „Оваа иницијатива е граѓанска, согледувајќи ја нелогичноста...
Македонија ТОП СТОРИИ

На Уставен суд после три години му „текнало“ да расправа за укинатото помилување

Редакција
Иницијативата до Уставниот суд за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година адвокатот Зоран Стојановски...
Македонија

Тодор Петров ја повлече иницијативата за нов референдум за името

Редакција
Претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров, кој беше овластен предлагач, ја повлекол граѓанската иницијатива за собирање потписи од најмалку 150 илјади избирачи за распишување задолжителен...
Македонија

Уставен суд: Одлуката за промена на Уставот не е пропис и не подлежи на уставно-судска оценка

Никола Осило
Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласови ги отфрли двете иницијативи поднесени на собраниската Одлука за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија oд...
Македонија

Заев: АСНОМ во преамбулата на Уставот ќе биде спомнат двапати

Редакција
АСНОМ не се брише од Преамбулата на Уставот, тој ќе се содржи двапати. Во Преамбулата ќе се додадат и зборовите Охридски рамковен договор со што...
Македонија

„Држи ли вода“ иницијативата на Левица: И референдумот во 1991 имаше двосмислено прашање

Никола Осило
Очите на македонската јавност денеска се вперени во Уставниот суд кој треба да ја оцени иницијативата на „Левица“ со која се бара референдумот за прифаќање...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Започна летниот караван на „Мрдни со прст“ со колоритни активности

Никола Осило
Граѓанската платформа „Мрдни со прст“ денеска одржа конференција за печат со цел да ги најави престојните активности во рамките на летниот караван. Поводот за средба...