еМагазин

Tag : инспекција

Бизнис

Затворени 5 угостителски објекти поради непочитување на препораките за спречување на ширење на корона вирусот

Редакција
Спроведени се 3.690 вонредни инспекциски надзори за почитување на мерките и препораките од Владата за спречување на ширење на корона вирусот од 4 до 11...
Бизнис

Затворени 4 угостителски објекти и изречени 45 опомени за неносење маски во трговски објекти

Редакција
Претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска Грашкоска денеска на прес-конференција информираше дека во периодот од 27 април до 3 мај инспекциските служби извршиле 3.086 надзори...
Македонија ТОП СТОРИИ

Констатирани низа пропусти во Куманово: Казна од 300 до 600 евра за градоначалникот Максим Димитриевски

Редакција
Државниот санитарен здравствен инспекторат (ДСЗИ) извршил два инспекциски надзори во Куманово, при што констатирал низа неправилности. При првиот инспекциски надзор, констатирано е дека и првото...
Бизнис

Затворени пет угостителски објекти и забранети за употреба 60 кафемати на бензински пумпи

Редакција
Пет угостителски објекти и 60 кафемати на бензински пумпи во Скопје, Тетово, Битола и Куманово се затворени при инспекциските надзори спроведени во периодот од 9...
Бизнис

Инспекции и во аптеките за цените на заштитните маски, десет објекти затворени зашто не ги почитуваат мерките

Редакција
Основните продукти за заштита од коронавирусот кои се продаваат во аптеките (маски, алкохол, ракавици), се предвидени во вчерашната одлука на Владата за замрзнување на цените....
Македонија

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски добивал закани: Ме тераа да молчам за аферата на Тетовскиот Универзитет

Никола Осило
Сторијата на fakulteti.mk околу академското унапредување на државни функционери на Државниот Универзитет во Тетово добива многу поголеми размери по писменото обраќање на просветниот инспектор Ѓорѓи...
Македонија

Вонредна инспекција на Универзитетот во Тетово: Како владини функционери напредувале во кариерата?

Никола Осило
Државниот просветен инспекторат (ДПИ) соопшти дека денеска е извршен вонреден инспекциски надзор на Универзитетот во Тетово, во врска со спроведените постапки за избор во наставно-научни...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Инспекциските надзори не утврдиле неправилности на Струшкото крајбрежје

Редакција
Државните инспекторати за животна средина, за градежништво и урбанизам и за земјоделство во соработка со овластениот градежен инспектор на Општина Струга извршиле надзор на конкретни...
Локално

Државниот градежен инпекторат ќе го испитувал случајот со дивата платформа во Матка, најави Сугарески

Редакција
Доколку овластениот градежен инспектор од општина Сарај не постапил во случајот со Матка, тогаш градежен инспектор од Државниот градежен инспекторат на Република Северна Македонија ќе...
Локално

Дрско однесување на негувателка во градинка, вонреден инспекциски надзор во „Буба Мара“

Редакција
Одделението за инспекциски надзор на дејноста заштита на децата од Министерството за труд и социјална политика, во моментот врши вонреден  надзор во градинката „Буба Мара“...