еМагазин

Tag : Институт за јавно здравје

Македонија ТОП СТОРИИ

Од корона вирусот заболени повеќе женски отколку машки лица: Најголем број над 60 години

Редакција
Бројот на заболени од корона вирусот во Македонија заклучно вчера се искачи на 483 лица. Од нив, заклучно со податоците до 3. април, 230 се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Најголем број од новозаболените од корона вирусот во Струга и Скопје

Редакција
Вкупниот број на заболени од корона вирусот во Македонија вчера се искачи на 483 лица, а истиот ден е забележан и рекорден број од 53...
Македонија ТОП СТОРИИ

Рекорден број новозаболени од корона вирусот на дневно ниво: Позитивни 12,8% од тестираните

Редакција
Рекорден број од 53 нови случаи на заразени од корона вирусот во Македонија на дневно ниво се регистрирани вчера. Од тестирани вкупно 414 материјали во...
Локално

Пијат вода „збогатена“ со бактерии

Никола Осило
Од испитаните 4.545 примероци вода од селата со сопствен водовод, 35 проценти (1.598) биле бактериолошки неисправни, поради тоа што таа вода редовно не се хлорира, не...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Поразителни податоци за вакцинацијата: Во Скопје невакцинирани 15 илјади деца на возраст до 14 години

Редакција
По прогласената епидемија на мали сипаници во населба Радишани, општина Бутел и согласно одлуката на Националната комисија за заразни болести при Министерството за здравство, епидемиолошките...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Институтот за јавно здравје вработува 16 лица, плата до 28.734 денари

Никола Осило
ЈЗУ Институт за јавно здравје на Република Македонија – Скопје објави оглас за  вработување на 16 лица на неопределено време. Се бараат двјаца дипломиран физичари,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Институтот за јавно здравје вработува 26 лица

Никола Осило
Институт за јавно здравје на Република Македонија Скопје објави оглас за вработување на 26 лица на неопределено време. Се бараат кандидати за следниве работни места:...