еМагазин

Tag : инвестиции

Бизнис ТОП СТОРИИ

Шведски Диаверум најавува: Нови инвестиции и врвен медицински третман за македонските пациенти на дијализа

Редакција
Инвестиции во дополнително унапредување на медицинската услуга, едукација на стручен персонал и на пациентите и примена на најсовремената медицинска пракса во областа на третманот на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Владин тим на гости во Алкалоид, Мукаетов најави инвестиции од најмалку 50 милиони евра за 5 години

Редакција
„Алкалоид“ АД Скопје како една од најуспешните компании првпат доби финансиска помош од државата. Со оваа наша домашна компанија потпишавме Договор за финансиска поддршка за...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Егзотичните острови Бахами и Бермуди меѓу петте најголеми странски инвеститори во земјава

Никола Осило
Бермудите и Бахамите се најдоа на листата пет најголеми странски инвеститори во земјава во 2018 година. Податоците на Народната банка покажуваат дека од вкупниот износ...
Бизнис

Повеќе од една милијарда евра во патна инфраструктура во должина од 987 километри

Редакција
Една милијарда и 270 милиони евра се предвидени за инвестиции во патната инфраструктура, рече денеска премиерот Зоран Заев на прес-конференција која беше посветена на изградени...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Бахамите меѓу петте најголеми странски инвеститори во Македонија

Никола Осило
Народната банка ги објави податоците за директните странски инвестиции во земјава заклучно со септември, годинава од кои може да се види дека во овој период...
Бизнис

Кои пет компании потпишаа договор со МЕПСО за инвестиции во преносната мрежа

Редакција
АД МЕПСО склучи договори со пет компании избрани на меѓународни тендери согласно со процедурите на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за изградба на...
Бизнис

Министерот Бектеши бара советник за инвестиции, нето плата 36.863 денари

Редакција
Кабинетот на министерот за економија, Крешник Бектеши, објави оглас за вработување на посебен советник за инвестиции на определено време. Паричниот износ на основната нето плата...
Бизнис

Стопанската комора на северозападна Македонија апелира власта да не му прави пречки на бизнисот

Редакција
Локалните и централната власт да не го опструираат бизнисот, да ги почитуваат законските и административните постапки, наместо да ги менуваат одлуките и деталните урбанистички планови...
Бизнис

Македонскиот БДП лани со пораст од 0,2 отсто

Никола Осило
Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, добиени од годишните сметки на деловните субјекти и други извори, бруто-домашниот производ во 2017 година изнесува 616.600.000.000...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Потврдени повеќе од 60 говорници на седмиот самит „Македонија 2025“

Редакција
Од 7 до 10 ноември во хотелот Мериот-Скопје, меѓународната невладина организација „Македонија2025“ по седми пат ќе го организира годишниот Самит „Македонија2025“ – динамична платформа за...