еМагазин

Tag : иселување

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Преку 400 лекари ја напуштиле Македонија само годинава

Редакција
Асоцијација на специјализанти и млади лекари – АСМЛ 2019 година информираше дека годинава од Македонија се иселиле 400 лекари. „2019 ќе ја завршиме со нов...
Бизнис

Атанасов: Убаво што невработеноста паднала, а кој ќе каже колку се иселиле?

Редакција
Стапката на невработеност во Македонија во третиот квартал годинава се спуштила на 17,1 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци, бројот на невработнеи...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

И Пендаровски би се иселил од Македонија, еми ние што да кажеме

Редакција
Кога претседател на државата ќе каже дека би се иселил од неговата земја, ќе ги натера сериозно да размислат за својата иднина дури и тие...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Пендаровски кога ќе си оди нека го изгасне светлото во државата“: Претседателот на „тапет“ на Твитер

Редакција
Изјавата на претседателот Стево Пендаровски дадена на Форумот на млади лидери во Нови Сад, Србија, дека и тој би се иселил од Македонија да не...
ЖИВОТ

Поразителни резултати на анкета на Факултети.мк: 83,7 отсто би се отселиле од Македонија

Редакција
Дури 83,7 отсто од испитаниците би си заминале од Македонија кога би имале шанса, покажува анкетата на порталот Факултети.мк. Анкетата беше отворена пред две недели, а...
Локално

За една година од Штип иселени 77 ученици

Редакција
Во рок од една година од штипските основни и средни училишта си заминале вкупно 77 ученици, кои со своите родители се преселиле во странство. Податоците...