еМагазин

Tag : исламска држава

Свет

Лидерот на ИД, Ал Багдади погребан во море, исто како Бин Ладен

Редакција
Посмртните останки на лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади се погребани во море, откако загина за време на воената операција на САД во неговиот...
Балкан

(ВИДЕО) Бугарија во шок: Малолетен џихадист планирал терористички напад во училиште во Пловдив

Редакција
Во соседна Бугарија за прв пат е спречен терористички напад, кој бил планиран од ученик кој има 16 години и потекнува од добро ситуирано семејство,...
Македонија

На боиштата за Исламската држава досега во изминатите години загинале 35 македонски државјани, а се уште активни 15 лица. 

Редакција
Безбедносната состојба во Македонија е мирна и нема терористички закани, иако секогаш постои опасност од тероризам. По притворањето на седуммината странски борци на Исламска држава (ИД)...