еМагазин

Tag : итна помош

Македонија

Два хеликоптери кои ќе нудат итна медицинска помош и спасување ќе бидат ставени на располагање на граѓаните

Редакција
Владата на 161. седница ја усвои информацијата за спроведената постапка за избор на најповолна понуда за воспоставување Јавно приватно партнерство (ЈПП) за формирање современа организација-платформа...
ЖИВОТ

Пеколните температури ги вжештија телефоните на Итната помош: Зголемен број на колапси

Никола Осило
Поради топлотниот бран што ја зафати земјата со многу високи температури од портокалова фаза, бројот на повици кон службата за Итна медицинска помош (ИМП) во...
Локално

Трагедија во Крушево: Се породила дома, но предоцна повикала Итна помош

Никола Осило
На 04.05.2019 година во 01,30 часот во Полициската станица Крушево од Итната медицинска помош Крушево било пријавено дека во куќата на Н.П.(29) биле повикани за...
Балкан

Триесетгодишен македонски државјанин се удавил кај Дубровник

Редакција
Тело на 30-годишен македонски државјанин извадила попладнево хрватската полиција од море кај Дубровник. Како што јавува ХИНА, во тек е увид на местото и се утврдуваат...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Министерствoто за здравство купува амбулантни возила за 30,5 милиони денари

Никола Осило
Министерството за здравство распиша оглас за набавка на амбулантни возила за итната медицинска помош. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 30.508.474 денари, а главен...