еМагазин

Tag : ивз

Македонија

Поглаварот на ИВЗ, Реџепи сторил кривично дело перење пари, тврди Скендер Бузаку

Редакција
Скендер Бузаку денеска во Основното јавно обвинителство Скопје (ОЈО) доставил докази кои според него покажуваат дека поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ), Сулејман Реџепи сторил...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ќе го „подбере“ ли некој конечно поглаварот на ИВЗ, Реџепи за континуирано јавно ширење омраза

Редакција
Поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ), Сулејман Реџепи, наместо љубов и разбирање, што се очекува од човек на негова позиција, продолжува да шири неразбирање и...
Македонија

Поглаварот на ИВЗ, Сулејман за ултиматумот од Бузаку: Не се занимавам со геј

Редакција
Поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ), Сулејман Реџепи, денеска кусо одговори на ултиматумот упатен од страна на Скендер Бузаку да ја напушти ИВЗ во рок...
Македонија

Бузаку побара од Реџепи за 72 часа да си замине од ИВЗ, во спротивно ќе објавувал тешки криминали

Редакција
Скендер Бузаку денеска му постави ултиматум на поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ), реисот Сулејмани Реџепи во рок од 72 часа да си замине во...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ќе влијаат ли случувањата со ИВЗ на цензусот во вториот круг од претседателските избори?

Редакција
Превирањата во Исламската верска заедница (ИВЗ) траат неколку години, а повторно ескалираа во изборната кампања за нов претседател на државата, кога главна тема не е...
Македонија

Основен суд Скопје 2: Решението за Бузаку е донесено по оставката на Реџепи и врз основа на одлуките на Ријасетот на ИВЗ

Редакција
Основниот суд Скопје 2 во денешното соопштение информира дека решението за Скендер Бузаку да биде назначен за нов поглавар на Исламската верска заедница (ИВЗ), Судот...
Македонија

Владата не се меша во работата на ИВЗ, велат од таму за обвинувањата на Реџепи

Редакција
Северна Македонија е секуларна држава и Владата не се меша во работата на верските заедници, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски во врска со вчерашните...
Македонија

ДУИ: Скандалозен и срамен чин на упад во уставно загарантираната автономија на ИВЗ

Редакција
Мојот и ставот на ДУИ за Исламската верска заедница (ИВЗ) е дека беше скандалозен и срамен чин на упад врз автономијата на уставно загарантираната автономија...
Македонија

Финансиската полиција не влегла во ИВЗ, но денеска има примено пријава за финансиска контрола

Редакција
Управата за финансиска полиција во целост ги демантира објавените информации во одредени медиуми дека вчера од страна на овластени лица на Управата е извршен увид...
Македонија

МВР се оградува од случувањата во ИВЗ

Редакција
Министерството за внатрешни работи соопшти дека по добиени две пријави (и од едната и од другата страна), полициски службеници вчера се упатиле во седиштето на...