еМагазин

Tag : ивз

МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ќе влијаат ли случувањата со ИВЗ на цензусот во вториот круг од претседателските избори?

Редакција
Превирањата во Исламската верска заедница (ИВЗ) траат неколку години, а повторно ескалираа во изборната кампања за нов претседател на државата, кога главна тема не е
Македонија

Основен суд Скопје 2: Решението за Бузаку е донесено по оставката на Реџепи и врз основа на одлуките на Ријасетот на ИВЗ

Редакција
Основниот суд Скопје 2 во денешното соопштение информира дека решението за Скендер Бузаку да биде назначен за нов поглавар на Исламската верска заедница (ИВЗ), Судот
Македонија

Владата не се меша во работата на ИВЗ, велат од таму за обвинувањата на Реџепи

Редакција
Северна Македонија е секуларна држава и Владата не се меша во работата на верските заедници, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски во врска со вчерашните
Македонија

ДУИ: Скандалозен и срамен чин на упад во уставно загарантираната автономија на ИВЗ

Редакција
Мојот и ставот на ДУИ за Исламската верска заедница (ИВЗ) е дека беше скандалозен и срамен чин на упад врз автономијата на уставно загарантираната автономија
Македонија

Финансиската полиција не влегла во ИВЗ, но денеска има примено пријава за финансиска контрола

Редакција
Управата за финансиска полиција во целост ги демантира објавените информации во одредени медиуми дека вчера од страна на овластени лица на Управата е извршен увид
Македонија

МВР се оградува од случувањата во ИВЗ

Редакција
Министерството за внатрешни работи соопшти дека по добиени две пријави (и од едната и од другата страна), полициски службеници вчера се упатиле во седиштето на
Македонија

Комисијата за односи со верските заедници демантира дека е инвловирана во превирањата во ИВЗ

Редакција
Од Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи реагираат, како што велат на невистините изнесени од поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ), Сулејман
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ако Реџепи шири омраза јавно, Бог знае што прави зад камери

Редакција
За само неколку дена нова скандалозна изјава на поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ), Сулејман Реџепи.  Во своето обраќања по вчерашниот нов обид за негова смена
Македонија

(ВИДЕО) Скандалозна изјава на поглаварот на ИВЗ, Реџепи за судијка, за која доби аплауз: Не ја жалам, таквите нека починат

Редакција
Во своето обраќање синоќа поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ), Сулејман Реџепи за судијката која ја донела одлуката, Скендер Бузаку да биде нов поглавар на ИВЗ, рече дека
Македонија

Поглаварот Реџепи ја обвини Владата и државните органи дека се насочени против ИВЗ

Редакција
Актуелниот поглавар на Исламската верска заедница (ИВЗ), реиз ул улема хаџи Сулејман ефенди Реџепи по завршување на седницата на Ријасетот на ИВЗ, синоќа во Кондово