еМагазин

Tag : изборен модел

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Изборен модел не се менува неколку месеци пред избори

Никола Осило
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека од правна гледна точка и од аспект на граѓаните не треба да се пристапи кон менување на изборниот модел на неколку...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Како се менуваше изборниот модел во Македонија?

Никола Осило
Дел од партиите во земјава веќе наголемо ја почнаа изборната кампања што укажува дека се загрева атмосферата во пресрет на одржување на изборите кои би...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе се согласат ли ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со промена на изборниот модел во пресрет на изборите?

Никола Осило
Ќе дојде ли до менување на Изборниот законик во пресрет на изборите што би требало да се одржат во април, следната година е прашање што...
Македонија

Заев: Поддржуваме промена на изборниот модел во една изборна единица

Никола Осило
СДСМ поддржува промена на изборниот модел во една изборна единица и ги охрабрува подносителите на оваа иницијатива да го отворат изборното законодавство во интерес на...