еМагазин

Tag : избори

Македонија

„Стејт департмент“: Тврдењата на Москва се неразумни и лажни

Редакција
Американскиот „Стејт департмент“ ги оцени како неразумни и како обид за дезинформација и пропаганда, обвинувањата на Русија дека САД се инволвирани во неодамнешното гласање во...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Судбоносен ден за Македонија: Чудо во пет за дванаесет или нова политичка голгота?

Никола Осило
Ќе биде ли денешниот ден судбоносен за иднината на Македонија или пак нашата земја ќе влезе во нова политичка голгота манифестирана преку нови парламентарни избори...
Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе ги отворат „картите“: Избори или промена на Уставот

Редакција
Денеска уставните измени, кои се предвидени со договорот за името со Грција, ќе бидат пред пратениците на пленарна седница. Предложените измени на Уставот, од страна...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Пари за предвремени избори со ребалансот на Буџетот не се предвидени, кој ќе добие најмногу средства

Редакција
Ревидирање на проекцијата за раст на БДП на 2,8 проценти, задржување на буџетскиот дефицит на 2,7 отсто и намалување на приходната и расходната страна за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кој блефира, ВМРО-ДПМНЕ или СДСМ: Избори или уставни измени

Редакција
ВМРО-ДПМНЕ се подговува за избори, СДСМ порачува дека ако нејзините пратеници не преземат одговорност, мнозинството во Собрание ќе распише избори, а ДУИ се уште се...
Македонија

ДУИ не размислува за избори

Редакција
За ДУИ е најважно да заврши процедурата во Собрание за уставните измени. Тоа го викаме план А, а планот Б е доколку се исцрпат можноси од...
Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за избори: Можни датуми 25 ноември, 2 декември, 9 декември или на пролет

Редакција
Членот на Извршниот комитет (ИК) на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славески, кој ја предводи Комисијата за изработка и систематизација на идеи и предлози за програма на партијата,...
Македонија

Кукан: Ако има предвремени избори ќе биде „хаос“ во земјата

Редакција
Ден пред гласањето за извештајот на Македонија во комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент, европратениците разменија мислења за состојбата во земјата по референдумот за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Отворено писмо на Мицкоски до Заев: Владата покажа дека се плаши од избори

Никола Осило
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска преку отворено писмо му се обрати на премиерот на Владата, Зоран Заев. „СДСМ одби, Премиерот молчи. Паднаа маските и...
Македонија

Кои се можните датуми: Во Собрание подготвени и за избори и за уставни измени

Редакција
Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска...