еМагазин

Tag : измени

Македонија

ВМРО -ДПМНЕ ќе учествува на расправата за реформските закони, за предложените измени за КЗ велат дека се трговија со правото

Редакција
Од ВМРО ДПМНЕ најавија дека ќе учествуваат на расправата за законите со европско знаменце, а за предложените измени и дополнувања на Крвичниот Законик велат дека...
Македонија

Предлог-амандманите поминаа на Комисија, Села и Беса бараа да се тргне „македонско“ од државјанството

Редакција
Предлог-амандманите за измени на Уставот, согласно Договорот од Преспа беа поддржани денеска од пратениците во собраниската Комисија за уставни прашања. На седницата на која се...
Македонија

Почна јавната дебата за уставните измени: Според Заев, прифатливите предлози би можеле да станат дел од уставните амандмани

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска ја отвори првата јавна дебата за нацрт-амандманите на Уставот, посочувајќи притоа, можни прифатливи предлози кои би можеле да станат дел од...
Македонија

Денеска собраниска седница за уставните амандмани: Џафери не очекува ништо сензационално

Редакција
Собраниската седница за утврдување на уставните амандмани за промена на Уставот согласно Договорот од Преспа почнува денеска и може да трае најмногу 12 дена, но...
Македонија

На Комисијата за уставни измени Ѓорчев читаше бројки за излезност на референдумот, Џафери го искара

Редакција
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев кој последен се обрати пред Комисијата за уставни измени, на која се расправаше за третиот нацрт-амандман за промена на Уставот,...
Македонија

Илија Димовски: Да се определи рок до кога ќе важи новото име, во случај да се распадне ЕУ

Редакција
Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, денеска на расправата во Собранието за уставните измени, испорача два предлога до Владата во однос на уставните измени – тие...
Македонија

Што пишуваат грчките медиуми за стартот на уставните измени

Редакција
Резултатот од гласањето во Собранието, изјавите на македонскиот премиер и честитката од Ципрас до Заев од доцна синоќа се главна тема во грчките медиуми. Како...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Реакции: „Твитер“ зовре по гласањето за уставните измени

Никола Осило
Илјадници реакции на социјалните мрежи има по вчерашната одлука на Собранието да започне со измени на Уставот. Твитерџиите во зависност од своето мислење по прашањето...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски: Пратениците ме разочараа мене, партијата и татковината и затоа ќе бидат исклучени од ВМРО-ДПМНЕ

Редакција
Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ (ИК) на вонредна седница донесе одлука да ги исклучи од партијата седумте пратенци кои гласаа за измена на Уставот на Република...
Македонија

Милошоски по гласањето во собраниската комисија: Се покажа дека нема двотретинско мнозинство

Редакција
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски по гласањето на собраниската Комисија за уставни прашања да се почне со уставни измени, вели дека владејачката коалиција нема двотретинско...