еМагазин

Tag : калишта

ЧИСТА ОКОЛИНА

Еколошка катастрофа во Струга: Намерно ја палат трската за да можат да градат

Никола Осило
Изгоре поголема површина трска од крајбрежниот појас на Охридското Езеро на потегот од Струга до селото Калишта. Екологистите забележуваат дека трската намерно се пали, со
Локално

Замрзна Охридското Езеро кај „Женска плажа“, Радожда и Калишта

Никола Осило
Замрзна дел од крајбрежјето на Охридското Езеро во близина на „Женска плажа“ во Струга. Ниските температури кои ноќе достигнуваат и до минус 16 степени целзиусови
Македонија

Државниот инспекторат за земјоделство кај Калишта одзел 73 рибарски мрежи и 33 кг охридска белвица

Редакција
Државниот инспекторат за земјоделство (ДИЗ) одзеде 73 рибарски мрежи и 370 парчиња белвица со вкупна тежина од 33 килограми од 13 рибокрадци затекнати во Охридското