еМагазин

Tag : кандидат

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ нема да ги бојкотира претседателските избори, вели Мицкоски

Редакција
ВМРО-ДПМНЕ нема да ги бојкотира претседателските избори зашто размислува за победа. Очекувам масовна поддршка за Гордана Силјановска-Давкова и таа е идниот претседател на Македонија, рече...
Македонија

Кој ќе биде заедничкиот кандидат за претседател на СДСМ и ДУИ ќе биде соопштено во петок

Редакција
Лидерот на ДУИ, Али Ахмети по средбата попладнево со премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев во Собранието истакна дека се договориле на претседателските избори...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев и Ахмети се договорија за заеднички кандидат за претседател

Редакција
Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на „Фејсбук“ соопшти дека со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, успеале да се договорат за заеднички кандидат за претстојните претседателски...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) За само неколку часа Силјановска собра над 10.000 потписи за претседателската кандидатура

Редакција
За само неколку часа, денеска, кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска – Давкова собра над 10.000 потписи за претседателската кандидатура. Информацијата ја соопшти самата...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Силјановска ќе собира потписи за претседателската кандидатура, тие што ќе се потпишат ги замоли да си направиле селфи

Редакција
Канидатот за претседател на државата од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска – Давкова, на својот Фејсбук профил најави дека почнува со собирање на потписите за...
Македонија

Касами го условува Заев и за заеднички претседателски кандидат

Редакција
Претседателот на движењето Беса, Билал Касами по средбата со премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев изјави дека за нив како партија останува отворена можноста...
Македонија

Села ја откажа средбата со Заев поради одземените надлежности на Таравари

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села во знак на револт од одземањето на ингеренциите во образованието на гостиварскиот...
Македонија

(Фото) Силјановска објави заедничка фотографија со Киро Глигоров

Редакција
Професорката Гордана Силјановска – Давкова, која за сега е единствениот кандидат за претседател на државата е поприлично активна на социјалните мрежи. На својот Фејсбук профил...
Македонија

Тачи по средбата со Заев: ДПА би прифатила кандидат од власта

Редакција
Владата треба да продолжи со нормализација на ситуацијата и внатре во државата и надвор. Со нормализација на функционирање на институциите на системот затоа што пред...
Македонија

Заев: „Алтерантива“ и ДПА согласни да се најде заеднички кандидат за претседател

Редакција
„Алтерантива“ на Африм Гаши и ДПА на Мендух Тачи се согласни да продолжи процесот за изнаоѓање заеднички кандаидат за претседател на државата. Ова вечерва го...