еМагазин

Tag : карантин

Македонија

Влада: Државен карантин при влез на странските дипломати и нивните семејства ако е нужно

Редакција
Владата денешната седница го разгледа и донесе Протоколот за влез во земјава на странски дипломати акредитирани во земјата и членови на нивните семејства, и го...
Македонија ТОП СТОРИИ

Лекар од струмичката болница одбил да направи интернистичка анкета со граѓаните донесени во карантин

Редакција
Лекарот Гоце Христов, специјалист интернист од струмичката болница, синоќа одбил да направи интернистичка анкета со граѓани кои се донесени во карантин во хотелот „Цар Самуил“,...
Македонија

Филипче: Да не се стигматизираат заболените од коронавирусот и граѓаните во карантин

Редакција
Кризите се време кога човечноста е ставена на тест. Ниту заболените од коронавирусот, ниту нашите сограѓани сместени во карантин не треба да бидат стигматизирани. Не...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Како изгледаат автобусите со кои повратниците од странство се носат во карантин

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филпче на својот Фејсбук профил објави фотографии од автобусите со кои повратниците од странство се носат во државен карантин. Како што...
Македонија ТОП СТОРИИ

Вкупно се 19: Во кои објекти во Македонија се носат во државен карантин повратниците од странство

Редакција
Во моментов 19 објекти се приспособени за државен карантин, а распоредот за сместување на граѓаните го прави Генералниот сeкретаријат на Владата. Според податоци на Министерството...
Македонија

Сместувачките капацитети на Попова Шапка карантин за лицата дојдени од странство

Редакција
Дел од сместувачките капацитети на Попова Шапка се предвидени како места за карантин и изолација на луѓето кои доаѓаат од странство. Според мерките за заштита...
Македонија ТОП СТОРИИ

Влада: Државните карантини се строго контролирани, граѓаните во нив не се закана за никого

Редакција
Државните карантини се безбедни и строго контролирани. Објектите ги обезбедува полицијата и војската. Граѓаните сместени во овие објекти не се закана за никого, порачува Владата...
Македонија

Битолчани ги стигматизираат сограѓаните кои се во картин во хотел во градот, по враќањето од Малта

Редакција
Со одлука на надлежните јавни власти и со претходно одобрување за користење на хотел „Широк Сокак“ во Битола, од синоќа во овој град на контролирана...
Бизнис

Владата објави јавен повик до хотелите за да ги стават на располагање капацитетите за карантин

Редакција
Владата објавува јавен повик за изразување интерес за сите хотели во државата кои имаат повеќе од 50 легла и кои се заинтересирани доброволно да ги...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Заболената лекарка од Куманово раскажува за состојбата со корона вирусот: Засега, освен главоболка и лесно кашлање, немам друг сипмтом

Редакција
Лекарката Гордана Николиќ, која е една од заболените од медицинскиот персонал од Куманово, со порака на Фејсбук, за нејзината состојба, но и за она што...