еМагазин

Tag : карантин

Македонија

(Фото) Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Редакција
Македонски државјани кои пристигнале од Авганистан се сместени во карантин, бидејќи меѓу нив имало позитивни лица на Ковид 19, потврдија за МИА од Министерството за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Турски државјани избегале од хотел-државен карантин во Скопје со чаршав импровизиран како јаже

Редакција
Двајца турски државјани на возраст од 22 и 24 години, од кои едниот бил позитивен на коронавирусот, синоќа избегале од хотел-државен карантин во Скопје со...
Балкан

Сите што ќе влезат од Србија во Црна Гора ќе одат во карантин

Редакција
Црна Гора не ја затвора границата за српските државјани поради влошената состојба со Ковид-19 во Србија. Црногорското Национално координативно тело за заразни болести одлучи сите...
Балкан ТОП СТОРИИ

Македонија не е на листата: Хрватска го укина карантинот за граѓаните од Србија, БиХ и од Црна Гора

Редакција
Во согласност со одлуката на хрватскиот Национален штаб за цивилна заштита од денеска се укинува обврзниот 14-дневен карантин за граѓаните од Босна и Херцеговина, од...
Бизнис

Денеска се отвора Меѓународниот аеродром-Скопје, а утре охридскиот

Редакција
Денеска со лет на „Виз ер“ се отвора Меѓународниот аеродрoм – Скопје, а утре чартер лет со туристи од Холандија и Полска ќе го отворат...
Бизнис

Границите од денеска целосно отворени без обврска за тест и карантин

Редакција
Од денеска целосно се отвораат сите гранични премини во државата со што македонските државјани и странците ќе можат непречено да се движат без обврска за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Се поништуваат сите решенија за домашна изолација и државен карантин од 13 јуни

Редакција
Сите дејствија по решенијата на Државниот санитарен и здравствен инспекторат за периодот од 13 до 25 јуни годинава за лица под здравствен надзор и домашна...
Македонија

Се бара правна форма како да се ослободат од карантин и самоизолација лицата кои деновиве влегоа во земјава

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче вели дека Владата одлуката за отворање на границите ја донела од повеќе причини, прво затоа што Р0 факторот за пренос...
Балкан ТОП СТОРИИ

Хрватска воведе задолжителен 14-дневен карантин за македонските граѓани

Редакција
Националниот штаб за цивилна заштита на Хрватска донесе одлука за воведување обврска за самозолација од 14 дена за сите патници кои доаѓаат од Македонија, Србија,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Без обврска за тест и карантин можеме само во Србија, Албанија и Косово

Редакција
Македонските државјани моментно без обврска за валиден ПЦР тест за коронавирусот и карантин од земјите во соседството можат да патуваат само во Србија, Албанија и...