еМагазин

Tag : касами

Македонија

Ѓорги Спасов: Каде греши “Беса”на Касами

Редакција
Политичкиот аналитичар Ѓорги Спасов на својот Фејсбук профил, ги анализира последните случувања во врска со обезбедувањето на потребното мнозинство за финалното гласање на уставните измени,...
Македонија

Заев: Се бара можно решение со Беса, идентитетот не е загрозен

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се уште се во разговори со Беса на Биљал Касами за изнаоѓање техничка формулација во однос на државјанството со...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Касами демек голем фраер

Редакција
Драмата со двотретинското мнозинство, потребно за завршувањето на процесот за промена на македонскиот Устав, предвидено со Договорот од Преспа, со кој меѓудругото Македонија треба да...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер „зовре“ за уставните измени: Уште колку прсти ќе се отвора Уставот за да се роди Северна Македонија?

Никола Осило
Голем број реакции на социјалните мрежи предизвика вчерашната собраниска седница за уставните измени која заврши со говорот на премиерот Зоран Заев, а треба да продолжи...
Македонија ТОП СТОРИИ

Двотретинското мнозинство неизвесно: Почнува финалната фаза од уставните измени предвидени со Договорот од Преспа

Редакција
Денеска во Собранието почнува финалната фаза за донесување на уставните измени предвидени со Договорот од Преспа, со кој меѓудругото Македонија треба да стане Северна Македонија....
Македонија

Ѓорги Спасов: Касами и Села не ја гледаат големата слика

Редакција
Со свое видување на последните случувања за обезбедување на потребното мнозинство за уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, на својот Фејсбук профил, се осврна...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Сакаат ли Села и Касами да бидат обележани како главна пречка за влез на Македонија во НАТО?

Редакција
Алијансата на Албанците на Зијадин Села и Беса на Биљал Касами, сакаат Македонија да ја видат во НАТО и ЕУ, но кога дојде време да...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во Собранието утре почнува финалето на промена на Уставот: Ќе има ли дво-третинско мнозинство?

Никола Осило
На седницата број 75 закажана за утре во Собранието почнува финалната расправа по уставните измени предвидени со Преспанскиот договор меѓу Македонија и Грција, со кој...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Заев сардисан со уцени од сите страни

Редакција
Колку политичарите во земјава, навистина сакаат да ја видат Македонија во НАТО и ЕУ сме се увериле многу пати до сега, а деновиве уште повеќе....
Македонија

БЕСА на Касами прашува дали Груевски навистина побегнал или му било дозволено да си оди

Редакција
Пратениците од крилото на „БЕСА“ на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија. Тие бараат и...